Základem je vnímat problém sexuálního zneužívání z pohledu obětí, říká biskup Holub po setkání s některými z nich
První vojenský kaplan v české armádě a stávající plzeňský biskup Tomáš Holub se jako jeden z mála postavil otevřeně k sexuálnímu zneužívání duchovními a přiznal zahanbení za celou církev. Je ale přesvědčen, že církevní společenství k podobnému přístupu směřuje také.
O zneužívání dětí v církvi se tady ví nejmíň sedm let. Zametalo se to ale pod koberec, zlobí se Freund
Skandál kolem dětských obětí (nejen) římskokatolických kněží neutichá ani po týdnech propírání na veřejnosti. Bouří se „obyčejní“ katolíci, kteří nechtějí, aby se letité problémy církve zametaly pod koberec. Téma pořadu Vertikála a Veroniku Sedláčkovou.
Povinnost oznamovat takové činy policii považuje v tomto ohledu za zcela nezpochybnitelnou (orgány činné v trestním řížení by měl za církev kontaktovat generální vikář).
Velké změny se podle Tomáše Holuba odehrály už za papežství Benedikta XVI. v roce 2015. Důležitým bodem, který aktuálně řeší i Česká biskupská konference, je přístup k obviněným.
„Otázka je, nakolik má být první kontakt s potenciálním agresorem jen předběžným šetřením, nebo zda má mít už první jednání charakter nějakého soudního vyšetřování,“ říká plzeňský biskup.
Teď je mnohem delikátnější otázka lidí, kteří o tom chtějí mluvit v církvi, ale nechtějí, aby se ta věc dostala do šetření.
Tomáš Holub
Česká církev se snaží, aby byly zachovány dvě linie šetření sexuálního zneužívání. „Jedna z nich, o které není diskuze, je linie trestného činu, která se vůbec netýká církve. A druhá se týká toho člověka jako někoho, kdo je služebníkem společenství, které je pro nás důležité,“ vysvětluje Holub s tím, že obě linie by se měly řešit souběžně.
Setkání s oběťmi mnou otřáslo
Biskup Tomáš Holub se s některými oběťmi sexuálního zneužívání v církvi setkal a přiznává, že to s ním otřáslo. Co si ze setkání odnesl?
„Že základem je vnímat celý ten obrovský problém z pohledu oběti a ne struktury církve,“ odpovídá s tím, že i když zdůrazňuje, že je nutné posuzovat i důvěryhodnost svědectví, je přesvědčen o tom, že těch důvěryhodných je drtivá většina. Zároveň by prý byl rád, kdyby byly církevní postupy sjednoceny a upřednostnily rychlost řešení.
Celý rozhovor Barbory Tachecí s Tomášem Holubem si můžeme poslechnout ze záznamu. Plzeňský biskup mluvil také o tom, co negativního si církev nese z historie nebo proč si myslí, že se vytratila ochota Čechů pomáhat druhým.
Související
-
Biskup Tomáš Holub: V Čechách nám chybí osobnosti
Velký pátek je v České republice opět svátkem, tedy dnem pracovního klidu. Jak tento den prožívá generální sekretář České biskupské konference a nově jmenovaný plze...
-
Jak se církev posunula v ochraně nezletilých před zneužívání duchovními?
Hosté: kněz Marek Drábek a teolog Martin Vaňáč. Posunula se církev v ochraně nezletilých od prvních kauz sexuálního zneužívání páchaného duchovními? Moderuje Adam Šindelář.
-
Věřící o skandálech církve: Jsou také výzvou, abychom ukazovali veřejnosti, co je pravé křesťanství
Diskuze okolo sexuálního zneužívání a jeho zamlčování uvnitř Římsko-katolické církve neutichají. Jak se dotýkají samotných věřících? Ohrožují jejich důvěru v hodnostáře?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.