Záchrana Chabařovic na poslední chvíli
V září 1991 stanovila tehdejší vláda závaznou linii těžby hnědého uhlí, která dodnes brání obce před těžaři. Toto rozhodnutí naposlední chvíli zachránilo město Chabařovice v severozápadních Čechách.
Jedním z důvodů, proč se obyvatelé komunistického Československa na konci 80. let postavili proti režimu, byl neutěšený stav životního prostředí. Asi nejvíce zasažené byly severozápadní Čechy, které tehdy patřily k nejznečištěnějším místům na planetě.
Čtěte také
Kromě elektráren a řady dalších továren se na špatné situaci podílely také povrchové doly na hnědé uhlí, kvůli kterým byly zrušeny stovky obcí a celé starobylé město Most.
Po roce 1989 obyvatelé vyvíjeli silný tlak na to, aby se bourání obcí kvůli těžbě zastavilo. V roce 1991 se doslova na poslední chvíli podařilo zachránit město Chabařovice na Ústecku, které bylo původně určené k demolici.
Dne 13. srpna se tu konala demonstrace zoufalých obyvatel, 30. října 1991 vláda Petra Pitharta schválila usnesení, které stanovilo takzvané územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Ty zaručily městům a obcím, pod kterými se nacházejí ložiska uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.
V cyklu Třicet let poté si o záchraně Chabařovic a dalších obcí povídal Pavel Hlavatý s historikem Petrem Hlaváčkem.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Jezero Milada u Chabařovic vzniklo zatopením uhelného lomu. Nabízí průzračně čistou vodu
Severočeské jezero Milada vzniklo zatopením povrchového uhelného lomu u Chabařovic v Ústeckém kraji. Díky dobře provedeným rekultivacím je jeho voda po mimořádně čistá.
-
Obyvatelé Chabařovic i dalších obcí si stěžují na zápach z ústecké bioplynové stanice
Snížení zápachu, který souvisí s bioplynovou stanici v ústeckých Všebořicích. To byl hlavní důvod schůzky zástupců stanice se starosty okolních měst obcí.
-
Chabařovice na Ústecku představily studii, která zlepší...
Nový kruhový objezd, zpomalovací ostrůvky nebo zúžení průtahu městem. To jsou některá z opatření, které by měly zklidnit dopravu v Chabařovicích u Ústí nad Labem. N...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.