Za vymřením neandertálců nemusel stát Homo sapiens, ale náhodná kombinace faktorů, tvrdí studie
Odborný článek v časopise PLOS One naznačuje, že za vymření neandertálců, k němuž došlo asi před 40 tisíci lety, nemusí být zodpovědný druh Homo sapiens.
Populace neandertálců, která čítala jen několik desítek tisíc jedinců, byla podle vědců příliš malá a za jejím postupným vymizením tak může stát náhodná kombinace několika faktorů.
Neandertálci byli menší a statnější než Homo sapiens. Stejně jako první lidé ale používali kamenné nástroje a vyráběli šperky.
Autoři jako možné negativní vlivy uvádějí například příbuzenské křížení, které snižuje kvalitu genofondu, nebo takzvaný Alleeho efekt, kdy malé množství jedinců vede k problematickému hledání partnera.
Fatální důsledky na takto nestabilní populaci pak mohlo mít třeba i jen delší období sucha. To sice zpětně nelze jednoznačně prokázat, ale podle výzkumníků je podobný scénář pravděpodobný.
Související
-
Objevili vědci jeden z prvních hashtagů? Ne, zřejmě je to...
Neandrtálci pravděpodobně dokázali vytvářet umění. Svědčí o tom zatím poslední nález v jeskyni na Gibraltaru. Vědci považují geometrický vzorec vyrytý do kamene za ...
-
Neandrtálci jedli zeleninu
Vědcům se podařilo získat vůbec první přímý důkaz o tom, že neandrtálci ve větším množství konzumovali stravu rostlinného původu. Přinesla jej analýza asi 50 000 le...
-
Příbuzenské křížení mezi neandrtálci
Neandrtálci se křížili s jinými druhy člověka, ale také se svými blízkými příbuznými. Vyplývá to ze zatím nejkompletněji osekvenovaného genomu neandrtálců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.