Za kolektivní doping je na místě kolektivní zákaz, soudí o ruských olympionicích expert
Ruští sportovci mohou soupeřit na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu. Místo ruské vlajky ale ponesou vlajku olympijskou a místo ruské hymny mohou zpívat jen tu olympijskou. Především ale musí být jasné, že jim nebyly prokázány nedovolené podpůrné látky. Mezinárodní olympijský výbor tak trestá Ruskou federaci za státem podporovaný doping. Rozhodl nejvyšší olympijský orgán správně?
„Nevím, jestli jde o adekvátní trest,“ zapochyboval v pořadu Pro a proti dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.
Podle něj to bylo zřejmě pro Mezinárodní olympijský výbor jediné východisko, jak doopravdy něco udělat a aspoň zčásti ochránit čisté sportovce. „Nebylo by dobré, kdyby to takzvaně odnesli všichni za systém, který v Rusku funguje.“
Doktor věří, že tento způsob právě eliminuje ty sportovce, kteří by byli nepoctiví a dopovali. „Ale také víme, že možnosti detekce jsou vždy pozadu za možnostmi dopingových metod a látek.“
Když někdo žije sportem, nikdy žádná pravidla neporušil a nechce porušit, ale je trestán za špatný systém, tak mi to připadá špatně.Martin Doktor
„Vžijte se do situace sportovců samotných, kteří nikdy nedopovali, připravují se celý život na olympijské hry a třeba jsou na úrovni, že mají na medaili. To je pak pro ně obrovská tragedie, nejen sportovní, ale i životní.“
Řešení, kdy ruským sportovcům bude umožněn start pod neutrální vlajkou a bez ruské hymny, je tedy uspokojivé. „Žádné řešení nebude v tomto případě dobré, ale je to jedno z nejlepších.“
„Český olympijský výbor je první, který chce bojovat proti dopingu. Podvádělo se vždy, protože v jednu chvíli člověk asi přestane přemýšlet a začne pro něj úspěch znamenat víc než jeho morální zásady a život. Já ale českým sportovcům na vrcholové úrovni věřím, navíc prochází přísným systémem kontrol,“ shrnul Doktor.
Vedoucí úseku dopingových kontrol Českého antidopingového výboru Jan Chlumský uznává, že tento trest míře provinění jednotlivých ruských sportovců možná neodpovídá. „Ale za provinění celého ruského státu, ministerstva sportu, ruské antidopingové agentury a laboratoře je příliš mírný.“
Plošný zákaz sice omezuje práva účasti čistých sportovců, ale nedůsledným bojem proti dopingu v Rusku se zase omezují práva čistých sportovců z jiných zemí, kteří budou startovat proti nadopovaným Rusům. A to se mi opravdu nelíbí.Jan Chlumský
„Považuji to za polovičaté a nedůsledné řešení... Nejde tu o kolektivní vinu, ale o kolektivní doping. Jediné důsledné řešení by byl právě plošný zákaz startu ruských sportovců.“
Nejde přitom o nic neobvyklého. „Například pravidla Mezinárodní vzpěračské federace říkají, že pokud je z týmu jednoho státu pozitivních několik sportovců, je vyloučen celý národní svaz. Takto je v současné době suspendováno asi 9 států. Plošný zákaz tedy není nenormální věc.“
„Nerad to přiznávám, ale kontrolní systém není dokonalý... Existuje ale záznam, a nezávislé komise v Rusku to zjistily, že asi tisíc různých ruských sportovců bylo vzato do státního dopingového systému, ale nejsou schopny přesně říct, kteří to byli,“ obhajoval oprávněnost trestu pro ruské sportovce Jan Chlumský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka