Za domorodými Sámy se vydala badatelka Hingarová. Zkoumala, jakým způsobem mohou udržovat svůj jazyk
Před dvěma lety badatelka Vendula Vlková Hingarová otevřela nové téma v české a norské historiografii, když s výzkumným týmem sesbírala na 200 příběhů československých mužů, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni v nacisty okupovaném Norsku.
Na sever se vydává i za domorodými Sámy a zkoumá, jakým způsobem mohou udržovat svůj jazyk – sámštinu. Jejich situaci umí srovnat s indiánským obyvatelstvem v Mexiku. Kdysi totiž strávila rok v indiánské rodině a rozumí původnímu aztéckému jazyku.
Nedávno jí také vyšla kniha o krajanském tisku československých vystěhovalců v Argentině.
Živelná badatelka Vendula Vlková Hingarová přijala pozvání do Studia Leonardo. Moderuje Daniela Vrbová.
Související
-
6. února oslavili svůj den Sámové – jeden z evropských národů, který nemá svůj vlastní stát
Na rozdíl od Basků nebo Katalánců separatistické sklony nemají. Chtějí pouze přestat být diskriminováni a ochránit svůj jazyk a kulturu. Moderuje Petr Koláček.
-
Spor finské vlády o práva Laponců, Marinová chce posílit jejich vliv na regionální politiku
Finská premiérka Marinová vnesla neshody do vládní koalice. Předložila zákon, který by posílil práva Laponců. Centristická strana koalice to považuje za porušení pravidel uvnitř vlády.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.