Z vlády nevychází nic moc pozitivního. Slovo balíček je vraždou každého vládního PR, míní komentátor Šídlo
Vláda Petra Fialy má v polovině svého mandátu velmi nízkou popularitu. V průzkumech preferencí koaliční strany zaostávají za opozičním hnutím ANO, zklamaní jsou často i lidé, kteří vládní strany volili. „Trend je zjevný a propast mezi vládními a opozičními stranami se prohlubuje. Na druhou stranu tohle se většinou vládám uprostřed volebního období děje, zejména v době ekonomického poklesu,“ podotýká komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo.
Všímá si také toho, že preference jednotlivých vládních stran a koalic nejsou tak nízké, jak by se dalo čekat podle míry důvěry ve vládu. Podle nejnovějšího šetření CVVM totiž kabinetu Petra Fialy nedůvěřuje 81 procent respondentů.
Čtěte také
„Myslím, že to nejdůležitější a nepříjemné už vláda udělala – nebo tak o tom alespoň uvažuje. Dopady konsolidačního balíčku ještě neznáme, protože začne platit od 1. ledna, ale kritika jeho přijímání ze strany opozice je úplně oprávněná a vláda ho ne úplně dobře vysvětluje. A ještě to nazývá tím šíleným slovem balíček, to je první vražda na každém vládním PR,“ kritizuje.
Vláda prý musí spoléhat na to, že se ekonomika v příštím roce a půl vzpamatuje. Otázkou ale je, kolik voličů ocení snahu vlády konsolidovat veřejné finance. Šídlo se totiž domnívá, že kvůli reformám lidé vládu nevolili a většina z nich si pod konsolidací rozpočtu nedokáže nic představit.
Pokud podle předpokladů klesne inflace a začnou růst reálné mzdy, může to vládě pomoci, těžko ale prý může v příštích volbách čekat, že znovu získá většinu 108 hlasů, kterou nyní má jen díky tomu, že v roce 2021 propadl milion hlasů.
Nemá talent
Šídlo vládě vytýká zejména komunikaci, ať už proto, že se o ni nesnaží, nebo na ni její členové nemají talent. „Z této vlády nevychází nic moc pozitivního – nějaká naděje, že ví, co dělá, a že když se teď něco udělá, tak za rok bude lépe. V tom je dost podobná Nečasově vládě,“ soudí.
„Vláda s lidmi mluví a vysvětluje jim to, co dělá, velmi nešťastným způsobem. Nemůže si přitom stěžovat na to, že by proti ní stála média. Ty strany si zvykly, že média s nimi stála trochu na stejné straně v kritice vlády Andreje Babiše. Ale nepochopily, že smyslem médií není podporovat vládu, ale dělat svou práci. To řadu jejích politiků překvapilo a cítí to jako křivdu,“ dodává komentátor.
Čtěte také
Zároveň připouští, že kabinet vládne v těžkých časech, totéž lze ovšem přiznat i Babišově vládě, která se musela vyrovnávat s pandemií koronaviru. „Je pravda, že hnutí ANO od roku 2014 po většinu času foukal vítr do zad. Na to má česká středopravice smůlu. Ale otázkou je, zda k té krizi někdy nepřispěla, jako v dobách Nečasovy vlády,“ poznamenává.
Šídlo v této souvislosti poukazuje na to, že například ODS se v minulosti mohla pyšnit ekonomickou kompetentností, což vyplývalo i z průzkumů. Dnes už to tak prý ale lidé spíše necítí a současná vláda nastupovala v obtížné situaci mimo jiné proto, že se ODS v minulém období zasadila o zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu fyzických osob, což vedlo k výpadku příjmů rozpočtu.
Vládě by mohla pomoci také výměna některých ministrů. „To je jednoduché řešení, ale jen když za ně máte náhradu. A to je problém i u těch tradičních stran, které mají fungovat jako stroje na vyhledávání schopných lidí. Že by tu byla fronta zájemců o ministerské posty, kteří budou známí, kvalifikovaní a mají nějakou přidanou hodnotu, to se obávám, že není,“ konstatuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Jiří Pehe: Vláda ještě může zvrátit nepříznivé trendy ve veřejném mínění
Vláda Petra Fialy je po první polovině volebního období značně nepopulární. K důvodům patří špatná komunikace i občasné chaotické jednání při prosazování různých změn.
-
Vláda nenabízí kvalitní podobu vládnutí, míní politolog. Nechce dělat jen PR, namítá člen rady ODS
Kdo může za nízkou popularitu vlády? V Pro a proti diskutují politologové Patrik Eichler z Masarykovy demokratické akademie a Petr Sokol, člen výkonné rady ODS.
-
Kateřina Perknerová: Vláda příštipkaří, místo aby vládla
Politologická poučka říká, že všechny důležité kroky musí vítězná sestava učinit během prvního, druhého roku vládnutí. Je to období, kdy je voličstvo na euforické vlně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.