Yusra plave o život: Dokument o syrské uprchlici, která se dostala až na olympiádu
Dokument Yusra plave o život vznikl loni pro Radiožurnál. Jeho autorkami jsou Magdalena Sodomková a Brit Jensen. Třídílný dokument vypráví příběh o tom, jak se z neznámé dívky na útěku stává hvězda, která se dostala až na olympiádu do Ria.
Dnes osmnáctiletá dívka Yusra Mardini při útěku z Turecka do Řecka táhla s několika dalšími rozbitý člun a tím zřejmě zachránila život mnoha lidí. I díky tomu se stala hvězdou a štáby novinářů z celého světa o ní a s ní chtěly natáčet.
Až k Yusře domů se z novinářů celého světa dostává pouze Magdalena Sodomková – spolupracovnice Radiožurnálu, která Yusru, ještě neznámou dívku, potkala na Balkáně a sledovala její cestu do Německa.
První díl dokumentu si poslechněte ZDE >>
Druhý díl dokumentu si poslechněte ZDE >>
Třetí díl dokumentu si poslechněte ZDE >>
„Seznámili jsme se v Srbsku ve chvíli, kdy se Yusra právě chystala ilegálně překročit schengenskou hranici, a to tak, že se chtěla s kamarády proplížit kukuřicí,“ vzpomíná Magdalena Sodomková.
Až v Berlíně Sodomková zjistila, že Yusra Mardini je známá plavkyně ze Sýrie, kterou Mezinárodní olympijský výbor navrhl do týmu uprchlíků na letní olympiádu do Ria.
Jaké to je, žít po útěku v cizí zemi, integrovat se a zároveň čelit mediálnímu tlaku? O útěku obou sester, jejich příchodu do Berlína i přípravách na olympiádu a následné účasti v Riu vypráví tři části dokumentární série, která vznikla pro Radiožurnál a převzala ji i BBC.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.