Vzpomeňme na ty, kdo nemohou

20. prosinec 2011

Péče o nemocné s Alzheimerovou demencí. Kdy hrozí seniorům podvýživa? Vánoční kapr a věda. Porody cizinců v ČR.

V těchto dnech se určitě více než jindy věnujeme vzpomínání. Obzvláště bychom měli pamatovat na ty, komu už neslouží zdraví nebo paměť. Právě na ně vzpomeneme v dnešním vydání Ženšenu.

Úvodní příspěvek vám představí neradostné téma, Alzheimerovu chorobu. Lidé v pokročilém stadiu této nemoci jsou prakticky vyloučeni z běžného života a potřebují nepřetržitou péči – přitom není možné ani vhodné, aby leželi v nemocnicích. Péči o lidi s Alzheimerovou chorobou vám přiblíží doc. Iva Holmerová a pečovatelka Zdenka Mitýsková.

I v dalším příspěvku budeme pamatovat na lidi, pro které je největším rizikovým faktorem jejich samota. MUDr. Jana Vojtíšková pohovoří o problému podvýživy u starších a nemocných lidí.

Od podvýživy se přesuneme k problému takřka opačnému. Je štědrovečerní kapr pro náš organismus přínosem, nebo zátěží? Odpovědět se pokusí doc. Věra Adámková a doc. Pavel Kozák.

Logo

Docela nedávno jsme se dozvěděli výsledky letošního sčítání lidu, které nám trochu připomněly úřední význam pojmů jako trvalé bydliště, cizinec, migrace nebo třeba porodnost. Ale jak je to zařízeno, když se cizincům v naší zemi má narodit dítě? Nebudou muset hledat útočiště v chlévě v jesličkách? Odpoví vám prof. Zdeněk Hájek.

Rubrika světových aktualit dnes nabídne témata ne zrovna sváteční, vždyť u výzkumů a experimentů není jasné, kdy se objeví výsledek. Dozvíte se, že hlad může paradoxně prospět mozku a také, jak bakterie tuberkulózy mění svou podobu.

autor: mas
Spustit audio