Vždy jsem chtěl pomáhat lidem, ale tak, aby to mělo velký společenský dopad, říká Procházka, zakladatel platformy Donio
Zakladatel dárcovské platformy Donio tvrdí, že vždy chtěl pomáhat. „Ale chtěl jsem pomáhat hodně, respektive tak, aby to mělo velký společenský dopad. Už dřív jsem jezdil do domovů pro děti, za seniory, ale trochu mě trápilo, že na dobrovolnické bázi mohu pomoct jen jednomu, maximálně dvěma lidem měsíčně – potřebovaly to ale stovky.“
„Zároveň jsem věděl, že jsou lidé, kteří naopak chtějí pomáhat, ale ne natolik, aby například někam se mnou odjeli. Mým cílem tak bylo propojit ty, kteří pomoc potřebují s těmi, kteří ji dát chtějí. Od začátku jsem ale chtěl, aby to bylo jednoduché, někde na webu a na pár kliků,“ vysvětluje také zastupitel Prahy (za STAN) v pořadu Hovory s inovátory.
Čtěte také
Až do vzniku Donia tu prý nebylo možné přispívat na konkrétní lidský příběh.
„Takže jsem chtěl, aby pomoc byla přímá, aby, když někomu posílám peníze, tak abych jako dárce přesně viděl, že to je tento konkrétní člověk. Aby se nešlo přes nadaci – a to se vůbec nechci proti nadacím vymezovat.“
Po nějaké době museli přemýšlet i o vlastním financování.
„Protože každá organizace musí z něčeho žít, musí platit lidi i marketing, a protože jsme si od začátku řekli, že nechceme brát peníze z příspěvků na sbírky – a dodnes to neděláme, dokonce i bankovní poplatky platíme za svého – tak jsme se zkusili ptát samotných dárců, jestli by nepřispěli navíc i na provoz Donia. A za minulý rok jsme už prakticky veškeré náklady pokryli čistě z těchto příspěvků.“
Čtěte také
Když platformu zakládal, od velkých hráčů na investičním trhu slyšel zdrženlivé reakce, dokonce mu tvrdili, že to nemůže fungovat.
„Ptali se mne, proč by lidé měli přispívat přes platformu, když můžou přes nadace. To byla fáze, kdy jsme pochybovali, ptali se, jestli to není jasný signál, že se na to raději máme vykašlat?“ Tyto pesimistické prognózy ho nakonec ale motivovaly k tomu, aby dokázal, že jeho projekt má budoucnost.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory s inovátory Tatiany Čabákové.
Související
-
Martínek, kterému lidé ve sbírce přispěli na léčbu vážné nemoci, odletěl na zákrok
Z letiště v Brně dnes odletělo letadlo s vážně nemocným Martínkem z Olomoucka a jeho rodiči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.