“Vzdušný mezek” aneb dron jako létající ambulance

15. leden 2016

Izraelská firma Tactical Robotics vyvinula velký dron, který bude mj. sloužit k rychlému bezpilotnímu transportu až dvou zraněných osob, zejména pro armádní účely.

Dron získal název “Vzdušný mezek” (AirMule) a ačkoliv vypadá spíše jako vznášedlo, létá v mnohem větších výškách, kde stroj nemůže využívat přízemního vzduchové polštáře. “Vzdušný mezek” unese až 500 kilogramů nákladu na vzdálenost až 50 kilometrů. Je také schopen kyvadlové dopravy mezi bojovými pozicemi a zázemím, přičemž přepraví až 6 tun během 24 hodin. Kromě nutné přepravy zraněných z bojiště do nemocnice může také skupina 10-12 dronů vozit náklady opačným směrem, takže může zároveň průběžně zásobovat až 3000 vojáků. Stroje budou samozřejmě řídit na dálku operátoři v pozemním středisku.

Objem vnitřní kabiny dronu činí asi 1500 litrů, přičemž je rozdělen na dvě části, do každé z nichž lze umístit ležící osobu plus další předměty. Další objem, asi 1100 litrů připoutaného a dobře zabaleného nákladu, je možno přepravovat na spodní straně dronu. “Vzdušný mezek” samozřejmě umí startovat i přistávat vertikálně, přičemž zaujímá mnohem menší plochu nežli helikoptéra. Je také velmi málo hlučný a zanechává malý radarový nebo infračervený otisk.

Díky své kompaktnosti se také může pohybovat v celkem těsné blízkosti budov či jiných překážek. Hlavní interní vertikální rotory, poháněné jedním motorem, jsou umístěny na spodní straně dronu, vepředu a vzadu, dva kryté rotory pro dopředný horizontální let jsou umístěny vedle sebe na zádi. Stroj také disponuje nouzovým vystřelovacím padákem, který jej může v případě selhání motorů nebo rotorů bezpečně dopravit na zem.

Maximální rychlost “Vzdušného Mezka” činí asi 100 kilometrů za hodinu, přičemž stroj může bez nákladu překonat vzdálenost až 690 kilometrů. Dron se také může vznášet na místě, i při silném větru až do rychlosti 90 kilometrů v hodině. Firma bude navíc nabízet exportní variantu této létající ambulance pod názvem Cormorant, která bude dosahovat rychlosti až 180 kilometrů za hodinu a unese více nákladu. Oba stroje mohou sloužit také k záchranným, evakuačním nebo průzkumným účelům, dále ke kontrole staveb nebo k obhospodařování zemědělské půdy (postřik pole hnojivy, insekticidy apod.).

Firma Tactical Robotics zatím vyzkoušela svoji létající ambulanci pouze při základních testech na opuštěném letišti. Do roka však chce plně předvést jeho schopnosti, včetně letů s maximálním nákladem a mimo zorné pole operátorů.

Zdroje: Tactical Robotics, Futurism, Guardian, Popular Science, Business Insider, No camels, Cosmos Magazine

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio