Výzkum ledovců pomůže s hledáním života mimo naši planetu, vysvětluje polární ekoložka

27. červen 2018

Tropické ledovce najdeme v jižní Americe, Indonésii nebo v Africe. O tom, že jsou pro vědce dosud málo probádanou a ohroženou oblastí, hovořila v Magazínu Leonardo polární ekoložka Marie Šabacká z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.

„Tropické ledovce se nacházejí ve velice teplých oblastech, ale ve velkých nadmořských výškách. Na jejich povrchu je neustále kapalná voda, na rozdíl od ledovců v polárních oblastech,“ uvedla odbornice.

Podle ní existují tisíce studií o životě na polárních ledovcích, ale o životě v tropických ledovcích jsou zatím čtyři studie. „Předpokládáme, že život zde je bohatší a jsou tu organismy, které nenajdeme nikde jinde na světě, a to nejen mikrobakteriální, jako je tomu i polárních ledovců.“

„Studujeme ale zbytky těchto ledovců. Za poslední století třeba africké ledovce odtály až z 90 %, takže jsme ztratili informace u mladšího ledu, dnes už máme jen ty nejstarší vrstvy.“

Snažíme se zjistit, jak se život v ledovcích vyvíjel nebo jak se v nich žijící organismy do oblasti dostaly. Jestli to bylo v období rozsáhlejšího zalednění, nebo se tam dostaly z okolních oblastí jinak a vyvinuly se zcela nezávisle na okolí... Máme velké množství vzorků z polárních oblastí a můžeme porovnávat.
Marie Šabacká

Zřejmě největší dopady tání tropických ledovců můžeme vidět v jižní Americe, kde je jich také nejvíce. „Tam má ústup ledovců silný socioekonomický dopad, protože v podhůří žije spousta obyvatel. S odtáváním dochází k řadě lokálních změn klimatu, jako jsou sucha nebo naopak záplavy.“

Šabacká letos plánuje expedici do pohoří na hranici Ugandy a Konga. „Tam stojí třetí nejvyšší hora Afriky, na které jsou ledovce. V lednu a únoru tam jedeme, naším cílem je získat vzorky a provést měření místních ledovců.“

„Život na ledovcích byl objeven relativně nedávno. Je poměrně bohatý, přestože je mikrobiální. Nacházíme tam společenstva virů, bakterií, řas, sinic a také drobné živočichy jako jsou želvušky, vířníci nebo háďátka, která jsou v těchto společenstvích vrcholnými predátory.“

ledovec

Živé organismy lze ale najít v ještě extrémnějších podmínkách. „Antarktický ledovcový štít je ve východní Antarktidě 4 kilometry široký. Zatím se nám nepodařilo provrtat tak hluboko, ale víme, že pod ledem jsou stovky jezer. Předpokládáme, že v nich existuje život, který je odpojen od povrchu po několik milionů let.“

Podobné objevy pomáhají i s bádáním v oblasti života mimo planetu Zemi. „Mnoho těchto výzkumů financuje právě NASA... Pokud najdeme život na jiných planetách, tak to bude pravděpodobně život, který nebude závislý na kyslíku nebo slunečním záření.“

„Třeba víme, že jestli existoval život na Marsu, tak pravděpodobně pod povrchem. Dalšími možnými místy, kde by se život mohl vyskytovat, jsou měsíce Europa nebo Enceladus, na jejichž povrchu je zamrzlý oceán,“ naznačila další místa pro hledání života Marie Šabacká.

autoři: Tereza Šťastná , oci
Spustit audio

Související