Vyženu ďábla z Putina, sliboval sibiřský šaman. Jeho pochod na Kreml ukončily úřady
V ruském Jakutsku žije dlouhovlasý šaman, který tvrdí, že Vladimir Putin je „nepřítel celého lidstva“, „démon“ a „antikrist“. Když ruskému prezidentovi vloni rekordně klesla popularita, vydal se Alexander Gabyšev ze svého sibiřského domova na skoro osm tisíc kilometrů dlouhý pěší pochod do Kremlu, kde chtěl, jak říká, „vyhnat z Putina ďábla a vrátit do Ruska demokracii“.
Čtěte také
Píše o tom britský list The Times.
Pochod nakonec přerušily úřady, ale jeho donkichotské tažení se stalo symbolem celonárodní nespokojenosti, kterou vyvolává rozšířená chudoba a obviňování kremelské elity z korupce.
Prvních pár set kilometrů pochodoval 51letý Gabyšev sám.
Jak ale se svou jurtou a kamny na vozíku procházel městy, získával desítky příznivců. Šamana a jeho stoupence vítali obyčejní Rusové od servírek až po řidiče náklaďáků. Někteří jim dávali i peníze.
V době, kdy Gabyšev směřoval do Kremlu, vypukly v Rusku protesty kvůli nejrůznějším záležitostem jako volební podvody nebo toxický odpad. Loni v červnu měl už za sebou skoro dva a půl tisíce kilometrů a propagaci na serveru YouTube, kde pravidelně informoval o svém postupu. Opoziční server Meduza ho nazval „ruským Forrestem Gumpem z jiného světa” a folkoví a rapoví muzikanti o něm skládali písně.
V červenci, pět měsíců po svém odchodu z Jakutska, promluvil Gabyšev na shromáždění ve východosibiřském městě Čita. A pár měsíců nato vyvolal jeho příchod na předměstí města Ulan-Ude u Bajkalského jezera několikadenní protivládní nepokoje.
„Můj pochod se náhodou časově kryl s politickou situací a já jsem cítil podporu lidu,“ svěřil se šaman Timesům ve své dřevěné chatce na mrazivém předměstí Jakutska. V době rozhovoru bylo venku minus 40 stupňů. Když se ho však autor článku zeptal, zda byl jeho popis Putina pouhou metaforou, zavrtěl hlavou: „Celý svět je v nebezpečí,“ prohlásil a dodal: „Putin skrývá rohy!“
Gabyšev byl původně svářečem. Svou pouť zahájil poté, co strávil po smrti své ženy tři roky jako poustevník v sibiřské divočině. Tam, jak říká, mu „duchové přírody řekli, aby Putina vyhnal“.
Zpátky na Sibiř!
Rusové chovají v mystické síly hlubokou víru. V šamanismus jich podle odhadů věří až jeden a půl milionu a mnozí žijí právě v Jakutsku a východosibiřském Burjatsku. Šamani podle nich dokážou komunikovat se světem duchů. V případě potíží hledá pomoc léčitele nebo čaroděje až polovina Rusů.
„Já jsem přitom Putina kdysi volil. Byl to pro mě dobrý prezident, dokud jsem o něm nezjistil pravdu,“ říká Gabyšev. Není sám, kdo změnil názor – podle průzkumu z loňského listopadu požaduje 59 % Rusů „výrazné“ hospodářské a sociální změny a pouhých 16 % věří, že Putin dokáže provést nezbytné reformy. Podle politologa Vitalije Škljarova je Gabyšev „ztělesněním hněvu těch nejchudších lidí“.
Čtěte také
A tak šamanův pochod vyvolal předvídatelný zásah. V říjnu ho v jednom jeho provizorním táboře zadržely bezpečnostní složky. Posadily ho do letadla a poslaly domů do Jakutska, kde se musel podrobit psychiatrickému vyšetření. Za to mu slíbily svobodu, ale s tím, že policie vyšetří, zda nepodněcoval k extremismu.
Státní lékaři pak konstatovali, že je „psychicky nevyrovnaný“, přestože tento názor zpochybnili nezávislí psychiatři. Prokremelský gubernátor Jakutska Ajsen Nikolajev zase naznačil, že Gabyšev možná pracuje z pověření Spojených států, aby Rusko destabilizoval.
Desátého prosince se šaman s dvěma svými stoupenci vydal na pochod do Moskvy znovu. Teplota se pohybovala okolo minus 44 stupňů. Úřady je zadržely téměř okamžitě a vrátily do Jakutska. Gabyšev byl sice z vazby propuštěn, ale se zákazem opustit Jakutskou republiku.
Šaman však odmítá přiznat porážku. „Náš boj pokračuje a změna přijde,“ slíbil na videonahrávce, kterou citují londýnské Timesy.
Související
-
Alexandr Mitrofanov: Putin vnímá hození plastovým kelímkem jako první krok ke vzpouře
Prezident Vladimir Putin byl v úterý v Paříži na setkání normandské čtyřky do třetí hodiny ranní moskevského času.
-
Alexandr Mitrofanov: Putin se chystá na tranzit moci, mladí Rusové na emigraci
V politické mluvě mají Rusové slovo tranzit zafixované jako způsob, kterým bude chtít Putin zařídit, že zůstane vládcem i poté, co mu vyprší termín ve funkci hlavy státu.
-
Putin ztrácí podporu, ale neznamená to, že posílí demokraté, odhaduje novinář Dorazín
V roce 2021 budou v Rusku parlamentní volby. Podle bývalého zpravodaje v nich ale můžou posílit komunisté a nacionalisté – opozici prý chybí někdo jako byl Boris Němcov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.