Alexandr Mitrofanov: Putin vnímá hození plastovým kelímkem jako první krok ke vzpouře
Prezident Vladimir Putin byl v úterý v Paříži na setkání normandské čtyřky do třetí hodiny ranní moskevského času.
Týž den proběhlo plánované setkání Putina s jeho Radou pro lidská práva, které nedávno vyměnil předsedu, vyhodil čtyři příliš aktivní členy a pátá členka odešla dobrovolně.
Putin byl toho dne poněkud neklidný. Profesor politologie Valerij Solověj, který se často odvolává na interní zdroje v Kremlu, uvedl, že prezident byl podrážděn neúspěchem pařížských jednání. „Předběžně byly všechny body dohodnuty. Ale na poslední chvíli, přesněji řečeno během osobního setkání, pan Zelenskyj všechny dohodnuté body zrušil. Následoval skandál v ruské delegaci a někteří její členové, obzvláště jeden, utrpěli morální, psychologickou – a zlí jazykové říkají, že i fyzickou – újmu,“ řekl Solověj v rádiu Echo Moskvy.
Rada pro lidská práva
Čtěte také
Záznam schůze s Radou pro lidská práva je k dohledání na webu Kremlu a najdeme tam pozoruhodné výroky. Když se mluvilo o pronásledování, kterému úřady podrobily nejstaršího obránce lidských práv v zemi, Lva Ponomarjova, Putin řekl, že si až teď vybavil, kdo to je. Přitom několik minut předtím reagoval výtkou, že Ponomarjov se svou organizací neplatil za elektřinu.
Když se členové rady k tématu vrátili, kontroval, že Ponomarjov jednal s Japonci o Kurilských ostrovech a že má vyznamenání od polské vlády. Pokračoval: „Má snad i nějaké zásluhy o ruský lid? Třeba má. Ale z toho, co jsem vyjmenoval, jednání o Kurilských ostrovech a podobně, to na zásluhy o ruský lid nevypadá.“
Dalším bodem byla brutalita těžkooděnců během letních demonstrací v Moskvě a nespravedlivé soudní verdikty jako pokračování těchto událostí. Z rady zaznělo, že nelze posílat lidi do vězení za to, že hodí plastovým kelímkem směrem k těžkooděnci. Putin odpověděl delší tirádou:
Od kelímku k rabování
Čtěte také
„Hodil plastovým kelímkem po zástupci státní moci – a nic? Pak plastovou lahví – zase nic? Pak hodí skleněnou lahví, pak kamenem, potom začnou střílet a rabovat obchody. Tak tohle nesmíme připustit! Všichni mají právo vyjadřovat své stanovisko všemi dostupnými, ale zákonnými prostředky!“
V reakci na bod o neoprávněném násilí, které páchali těžkooděnci na pokojných demonstrantech, Putin oznámil, jak takové situace podle něj vypadají na Západě: „Podívejte se, jak tam vyřizují demonstranty, ty lidi prostě na místě vyhubí. Byl za to někdo někdy potrestán? Ne.“
Tyto a podobné výroky ruské hlavy státu okomentoval Solověj takto: „Je to mentalita sovětského důstojníka sovětské tajné služby. Teskní po velmoci. Přece opakovaně řekl, že rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou 20. století.“ Na námitku moderátora, že SSSR je dávno pryč, dodal: „Je mi to velice líto, ale v hlavách lidí, kteří řídí zemi, je stále živý. Ba co víc, chtějí ho vzkřísit. A to je hrozné.“
Autor je komentátor Práva
Související
-
Pavel Novotný předvedl v ruské televizi povedenou performanci, hodnotí novinář Vitvar
Podle vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt Jana H. Vitvara je tím nejhorším, co českou kulturu v porevolučních letech potkalo, bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD).
-
Alexandr Mitrofanov: Seznam nepřátel Ruska. Zní legračně, ale je podložen realitou
Dnes chci převyprávět jeden článek. Jde o fakticky správnou, a zároveň tragikomickou výpověď o stavu ruské moci a společnosti.
-
V Rusku nejde mluvit o úplné kontrole médií, ale o paralýze demokracie, soudí novinář Pomerantsev
Spisovatel, novinář a odborník na dezinformace Peter Pomerantsev byl hostem mezinárodní konference Forum 2000 v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.