Výuka češtiny u krajanů obnáší i vaření svíčkové pro sto lidi, nebo nacvičení folklorních tanců, říká spisovatelka Pilátová
„Anglicismy nejsou při výuce krajanů češtiny až takový problém, protože pronikají i do jejich řeči. Velký problém ale byl naučit je spisovnou češtinu. Protože se česky učili od rodičů, ale jen mluvenou formou,“ popisuje spisovatelka a lektorka Markéta Pilátová.
„Například vnučka Jana Antonína Bati Dolores, se kterou jsem trávila spoustu času, mluvila se svou mámou i dědečkem slovácko-hanácky, a to jí už odnaučit nešlo. Dodnes, když Dolores volá na český konzulát, dělá to stejně jako dřív a říká: ,Pane konzul, jak se máš?‘,“ dodává s tím, že to vlastně nikomu nevadí.
Čtěte také
„Když jsem pak učila krajany v Argentině, kteří pocházeli z vesnic na Hané, ti zas říkali huba místo ústa, a odnaučit byl opravdu těžký úkol. A to je až nadlidské, protože oni vlastně jen mluvili a nikdy česky nepsali ani nečetli.“
K výuce krajanů se Pilátová dostala přes konkurz, kde zazněly podivné otázky. „Samozřejmě, že se ptali na češtinu, ale pak došlo na dotazy praktického rázu, a to jestli jsem schopná uvařit guláš nebo svíčkovou pro sto lidí. Také, jestli umím nacvičit folklorní tanec nebo vymyslet divadlo,“ popisuje.
Čtěte také
„Samozřejmě jsem jim všechno odkývala, ale pak jsem musela dát komisi za pravdu, protože krajanský učitel je velmi specifické povolání. Přes týden sice učíte tu češtinu, ale o víkendech a svátcích vaříte svíčkovou, tancujete, nacvičujete divadlo a děláte mnoho dalších zajímavých věcí, které by vás doma určitě dělat nenapadlo,“ dodává.
Markétě Pilátové nedávno vyšla nová kniha Holčička ze známky, ve které mapuje neobyčejný život Evy Haňkové, kterou jako dvouleté děvčátko vzal do náruče prezident T. G. Masaryk. Fotka se později stala motivem pro poštovní známku.
To už si ale poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.
Související
-
Jeseníky jsou magické hory. Chtěla bych jim věnovat víc knih, říká spisovatelka Markéta Pilátová
Román pojmenovaný Senzibil vydala na sklonku loňského roku spisovatelka, překladatelka a hispanistka Markéta Pilátová. Inspirovaný je postavou, kterou znali její příbuzní.
-
Markéta Pilátová: Brazilský prezident nákazu popírá. Obyčejným Brazilcům ale pomáhají i české návody
Brazílie je na boj s nemocemi zvyklá. Horečka dengue nebo virus zika jsou těmi nejběžnějšími. Jak se země poprala s novou hrozbou? Je připravená i na koronavirus?
-
Markéta Pilátová: Španělé mají panický strach z toho, že by mohli znovu vyvolat běsy občanské války
Proč se u nás příliš nemluví o osudech československých interbrigadistů ve španělské občanské válce? A podařilo se Španělsku vyrovnat s frankistickou minulostí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.