Vysoká inflace odeznívá, to ale neznamená, že klesají ceny, zdůrazňuje ekonomka Matesová

22. leden 2024

Ceny základních potravin drží konkurenční obchody často na stejné úrovni, případně se liší jen o málo, vyplývá z průzkumu reportérů Českého rozhlasu, kteří je sledovali ve 12 krajských městech a v Praze. V zemědělství meziměsíčně klesly ceny o 19 procent, meziročně o 6 procent, což jsou nejaktuálnější známá čísla za prosinec loňského roku.

Ekonomičtí experti se shodují, že by kvůli tomu mohly ještě zlevnit potraviny. Například hlavní ekonom společnost Cyrrus Vít Hradil uvedl, že by se lednová meziroční inflace mohla pohybovat kolem tří procent. To, jaká byla inflace za leden, zveřejní Český statistický úřad v půlce února.

Čtěte také

„Obávám se, že příliš prostoru k dalšímu zlevňování potravin tady není,“ říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. „Protože cena suroviny je pouze jednou z částí nákladů, ze kterých se skládá.“

„Například mléko se před třemi měsíci vykupovalo za 9,50 korun, v současné době je to 10,60 a stále stoupá. V případě, že bychom vzali v úvahu, že teď ceny zemědělských komodit klesají, tak se naopak zvyšují ceny energií.“

Prezidentka připomíná, že potravináři musí platit víc. „Také musí platit za obnovitelné zdroje energie, zvyšuje se cena obalů, kdy se musí platit za každý obal, který uvedou do oběhu. A k tomu ještě cena za recyklaci, třídění a sběr obalů, což také roste každým rokem. Proto se domnívám, že příliš prostoru k dalšímu zlevňování není,“ dodává.

Čtěte také

Ekonomka Jana Matesová upozorňuje, že se o lednovém zdražování doopravdy dozvíme až z dat Českého statistického úřadu.

„A pokud se nezvýšily ceny potravin v lednu, a to pod velkým mediálním, politickým i tlakem kupujících, kteří čím dál víc vyhledávají slevy, tak to neznamená, že se zas v únoru nezvýší.“

„Sice nám vysoká inflace odeznívá, ale to neznamená, že klesají ceny,“ dodává Matesová.

Poslechněte si, co o cenách potravin říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a ekonomka Jana Matesová, bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance. Ptá se Martina Mašková.

autoři: Martina Mašková , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.