Vysoká inflace odeznívá, to ale neznamená, že klesají ceny, zdůrazňuje ekonomka Matesová
Ceny základních potravin drží konkurenční obchody často na stejné úrovni, případně se liší jen o málo, vyplývá z průzkumu reportérů Českého rozhlasu, kteří je sledovali ve 12 krajských městech a v Praze. V zemědělství meziměsíčně klesly ceny o 19 procent, meziročně o 6 procent, což jsou nejaktuálnější známá čísla za prosinec loňského roku.
Ekonomičtí experti se shodují, že by kvůli tomu mohly ještě zlevnit potraviny. Například hlavní ekonom společnost Cyrrus Vít Hradil uvedl, že by se lednová meziroční inflace mohla pohybovat kolem tří procent. To, jaká byla inflace za leden, zveřejní Český statistický úřad v půlce února.
Čtěte také
„Obávám se, že příliš prostoru k dalšímu zlevňování potravin tady není,“ říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. „Protože cena suroviny je pouze jednou z částí nákladů, ze kterých se skládá.“
„Například mléko se před třemi měsíci vykupovalo za 9,50 korun, v současné době je to 10,60 a stále stoupá. V případě, že bychom vzali v úvahu, že teď ceny zemědělských komodit klesají, tak se naopak zvyšují ceny energií.“
Prezidentka připomíná, že potravináři musí platit víc. „Také musí platit za obnovitelné zdroje energie, zvyšuje se cena obalů, kdy se musí platit za každý obal, který uvedou do oběhu. A k tomu ještě cena za recyklaci, třídění a sběr obalů, což také roste každým rokem. Proto se domnívám, že příliš prostoru k dalšímu zlevňování není,“ dodává.
Čtěte také
Ekonomka Jana Matesová upozorňuje, že se o lednovém zdražování doopravdy dozvíme až z dat Českého statistického úřadu.
„A pokud se nezvýšily ceny potravin v lednu, a to pod velkým mediálním, politickým i tlakem kupujících, kteří čím dál víc vyhledávají slevy, tak to neznamená, že se zas v únoru nezvýší.“
„Sice nám vysoká inflace odeznívá, ale to neznamená, že klesají ceny,“ dodává Matesová.
Poslechněte si, co o cenách potravin říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a ekonomka Jana Matesová, bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance. Ptá se Martina Mašková.
Související
-
Hrozí další zdražování potravin? Řetězce odlévají stovky milionů do zahraničí, kritizuje Švihlíková
Kdo si v řetězci zemědělec-zpracovatel-obchodník přičítá nejvyšší zisk? Měl by stát něco vyvodit ze svých kontrol? Téma pro ekonomku Ilonu Švihlíkovou.
-
Vláda měla dobrý úmysl finance zlepšit, začínám pochybovat, že to zvládne, říká ekonomka Matesová
Největším problémem české ekonomiky podle Matesové není výše schodku státního rozpočtu, ale stále nesmírně vysoká inflace, která komplikuje život státu i většině obyvatel.
-
Vydali jsme se řeckou cestou a musíme z ní co nejrychleji pryč, varuje ekonomka Matesová
„Když Řecko nastoupilo na tuto cestu, tak bylo v lepší kondici, než jsme teď my,“ podotýká s tím, že naším cílem by měl být pokud možno nulový rozpočtový deficit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.