Výroba léků, vakcín a zdravotnického materiálu se musí vrátit do Evropy, zdůrazňuje Charanzová

5. červen 2020

Evropská komise chce po neblahé zkušenosti s pandemií nemoci covid-19 rozšířit své pravomoci v oblasti zdravotnictví. Potřebujeme silnější Evropskou unii, abychom zabránili velkým škodám na životech i ekonomice?

Čtěte také

„O tom nikdo nepochybuje. Oblast zdravotnictví nikdy nebyla na prvních místech unijních priorit a pandemie je pro nás všechny velkou zkušeností. Ukázaly se mezery v tom, jak členské státy fungují,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za hnutí ANO).

Neznamená to však, že by se snad evropské zdravotnictví mělo řídit z Bruselu, je ale třeba věci více koordinovat a připravit pandemický plán. „Neviděla bych to jako radikální změnu, ale že se ponaučíme a připravíme si lepší formu spolupráce,“ dodává.

Musíme se rychle připravit a mít strategický pandemický plán. K tomu nepotřebujeme změny smluv, ale vůli členských států se dohodnout.
Dita Charanzová

Čtěte také

„Co se týče společných nákupů zdravotnického materiálu, tak to se už v podstatě děje a jsou s tím pozitivní zkušenosti. Vyčlenily se peníze na výzkum a vývoj, ještě je ale třeba zlepšit spolupráci expertů,“ uvádí Charanzová s tím, že problematický je sběr dat, kdy každý stát eviduje počty nakažených a úmrtí různě.

Členské státy si podle ní dobře uvědomují problém závislosti na Číně, pokud jde o dodávky zdravotnického materiálu. „Musíme vrátit výrobu léků, vakcín a zdravotnického materiálu na evropský kontinent,“ zdůrazňuje.

Budoucnost Unie?

„Vnímám naléhavost toho, že celá řada lidí není spokojena s vývojem Unie. Ten projekt se v některých oblastech rozjel příliš rychle a všemi směry. Ukazuje se, že když přijdou krizové momenty, tak tápeme. Měli bychom diskutovat, kam by se Evropská unie měla ubírat,“ dodává pro Plus Charanzová.

Poslechněte si celý rozhovor Veroniky Sedláčkové s místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou.

autoři: Veronika Sedláčková , Michael Erhart
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.