Vyřeší nedostupnost bydlení v Praze městská výstavba? Poslechněte si čtvrtou předvolební debatu pražských lídrů

22. září 2022

Chronický nedostatek bytů, nedokončený dopravní systém a začátek topné sezóny poznamenané vysokými cenami energií. To jsou hlavní témata čtvrté předvolební debaty lídrů kandidátek v pražských komunálních volbách. Jaké recepty nabízejí? Na otázky odpovídají David Procházka (Starostové a nezávislí), Milan Krajčo (Komunistická strana Čech a Moravy), Petr Macinka (Motoristé sobě), Matěj Žaloudek (Solidarita), Jaroslav Ďuriš (Praha bez chaosu). 

Jedním z nejpalčivějších problémů Pražanů je podle průzkumů dostupnost bydlení. Většinou se mluví o tom, že řešením je rychlejší výstavba bytů, která bydlení také zlevní.

Je potřeba lépe využívat byty, které dnes Praha k dispozici má.
Jaroslav Ďuriš

„Je to jeden z nejdůležitějších aspektů,“ souhlasí David Procházka.

Hosté:
David Procházka (STAN)
Milan Krajčo (KSČM)
Petr Macinka (Motoristé sobě)
Matěj Žaloudek (Solidarita)
Jaroslav Ďuriš (Praha bez chaosu)

„My podporujeme mnohodruhovou výstavbu. Aby město samo stavělo a také komunikovalo s developery tak, aby tam vznikaly kontribuce – aby developer dal finanční plnění, ale zároveň i nefinanční plnění, aby postavil občanskou vybavenost a zároveň aby část fondu převedl do správy města, ať už na omezené období 10 či 15 let. Město tím může nějakou dobu regulovat ceny. A samozřejmě je tam podpora i spolkového a družstevního bydlení,“ nastiňuje.

„Je to velká část řešení, ale zrovna tak je potřeba lépe využívat byty, které dnes Praha k dispozici má,“ naznačuje Jaroslav Ďuriš.

Problém je aktivita developerů, kteří často v honbě za ziskem staví předražené byty, kanceláře, sídliště bez infrastruktury.
Milan Krajčo

Milan Krajčo vidí řešení ve výstavbě bytů především v režii města. „Samozřejmě je tady možnost státní bytové výstavby i podpora družstevní bytové výstavby. Myslíme si, že v Praze je potřeba stavět nějakých pět až deset tisíc bytů. Problém je aktivita developerů, kteří často v honbě za ziskem staví předražené byty, kanceláře, sídliště bez infrastruktury, bez škol, bez zdravotnických středisek a podobně.“  

„Jsme tedy pro bytovou výstavbu města nebo družstev, která by sloužila jako nájemní nebo družstevní bydlení. Tedy ne těm, kteří si kupují desáty nebo dvacátý byt pro to, aby mohli někam ulít své zprivatizované nebo vydělané peníze, ale aby ty byty sloužily těm, kteří v nich budou bydlet. Takže takové řešení nás komunistů,“ dodává.

Stavět musí město

Také podle Matěje Žaloudka musí stavět město. „Když se podíváte na jakékoli západní město, tam staví v několikanásobně větším počtu než tady. Vídeň vlastní asi 70 procent bytového fondu, u nás jsou to čtyři procenta,“ kritizuje.

Regulace pronájmu je jeho další deformace. Pojďme spíš nezaplevelovat legislativní rámec a snižovat bariéry, zjednodušovat to.
Petr Macinka

Petr Macinka s tím nesouhlasí. „Město tak silný hráč na poli výstavby bytů není,“ říká.

Problém vidí ve složitých předpisech a byrokracii. „Působí zde několik velkých i desítky malých developerů a tyto firmy vědí, jak to mají dělat. Jedna věc je tedy odblokování byrokratického procesu a pak je tady druhý aspekt, že v Praze je zhruba 100 tisíc volných bytů, které lidé nechtějí z různých důvodů pronajímat. My bychom je chtěli motivovat, aby se jim to vyplatilo,“ popisuje.

Deformace trhu

Přísnější regulace využívání bytů, jako třeba v Dánsku, kde investiční nemovitost musí pronajímat podle parametrů odvozených od ceny v místě obvyklé, jako řešení pro Prahu nevidí.

Je normální, že když někdo vlastní byt a nikdo v něm třeba nebydlí, že za něj platí daně.
Matěj Žaloudek

„Nejsme přáteli zasahování do trhu a do podnikání. Trh by byl pružný, kdyby nebyl omezován. Regulace pronájmu je jeho další deformace. Pojďme spíš nezaplevelovat legislativní rámec a snižovat bariéry, zjednodušovat to. Ono se pak stavět začne,“ naznačuje Macinka.

Dánský příklad za problematický označuje i Ďuriš. Město by ale mělo mít možnost ve svých bytech v těchto věcech takto nakládat.“

Je potřeba vlastníky motivovat třeba tím, že se město zaváže, že ve chvíli, kdy bude pronajímatelem, tak jim ho vrátí v neporušeném stavu.
David Procházka

Podle Žaloudka je v civilizovaných zemích normální, že se prázdné byty daní. „Je normální, že když někdo vlastní byt a nikdo v něm třeba nebydlí, že za něj platí daně. Je to legitimní zájem státu nebo samosprávy, aby lidi za své spekulativní chování, které nemusí být samo o sobě špatně, platili přiměřenou cenu. Protože jinak nelze na trhu zajistit dostupné bydlení,“ je přesvědčen.

Procházka se v tomto případě přiklání ke zlepšení komunikace a motivaci vlastníků, aby své byty pronajímali. Třeba tím, že se město zaváže, že ve chvíli, kdy bude tím pronajímatelem, tak jim ho vrátí v neporušeném stavu... Město se zaručí, že byt případně opraví, zrekonstruuje tak, aby byl opravdu v tom původním stavu.“

Jak strany chtějí řešit dopravu v Praze? Je nutné, aby hlavní město nějak pomohlo svým obyvatelům s vysokými cenami energií? Poslechněte si celou debatu v audiozáznamu. Moderuje Jan Bumba.

autoři: Jan Bumba , kbr

Související