Vypněme třetinu uhelných elektráren a zastavme obludné exporty elektřiny, radí expert Greenpeace

10. prosinec 2019

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlašuje, že příští týden na setkání evropských lídrů zablokuje závazek uhlíkové neutrality do roku 2050, pokud Brusel neuvolní Praze ruce v rozvoji jaderné energetiky a nepřidá stamiliardy pro přechod na bezemisní ekonomiku. Měla by se Česká republika přihlásit k závazku uhlíkové neutrality?

Čtěte také

„V ideální případě ano, ale nežijeme v ideálním případě... Musíme si uvědomit, jak moc je Česká republika průmyslová a jak jsme závislí na energii... Pojďme si ale říci, co splnění tohoto závazku brání, a pojďme to odstranit,“ navrhuje v pořadu Pro a proti poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

Politik souhlasí, že stav emisí za posledních pět let není ideální. „Ale jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí Evropy, máme těžší podmínky. Vláda dělá řadu kroků jako konec lokálních topenišť v rodinných domech... I ve velkých aglomeracích dochází k podpoře změny... My nezhoršujeme podmínky, to je třeba říci.“

I Německo plánuje ve svém energetickém mixu, že bude část energie nakupovat zvenčí, a Česká republika by měla mít jisté strategické možnosti... V tuto chvíli jsme průmyslová země, máme nejnižší nezaměstnanost, je potřeba hodně zdrojů. Je tu nějaké znečištění, se kterým se ale bojuje. Vláda má svůj program, který naplňuje, a zaznělo jasně, že my své úkoly plníme. Důležité jsou ty další roky, které jsou před námi.
Petr Dolínek

Poslanec odkázal na výsledky průzkumu. „Ten Pražská komora udělala letos mezi domácnostmi a stovkami firem. Z něho jasně vychází, že nechtějí zvyšování ceny energie, chtějí energii vždy dostupnou a zároveň chtějí, aby byla pro nás strategická... Vláda, která je volena, musí mít zodpovědnost za plnění mezinárodních cílů i odpovědnost vůči veřejným potřebám.“

„Co nám stojí rozhodně za to, je energetická soběstačnost, a té se musíme podřídit... A jestli většina zemí bude v budoucnu počítat s importem, tak někdo musí vyrábět, proto je pro nás soběstačnost velmi důležitá,“ zopakoval Petr Dolínek (ČSSD).

Emise neklesají a Česko nedělá dost

Čtěte také

„Požadavek na uhlíkovou neutralitu v roce 2050 je nedostatečný... Ale nevím, proč by to nemohlo jít, když 27 zemí EU si interně analyzovalo, jak tohoto cíle dosáhnout, jen Česká republika říká, že neví, jak na to. To je pro vládu velice špatné vysvědčení,“ soudí vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Podle něj emise v posledních letech v Česku neklesají. „Zázračný výsledek 39 % redukcí je díky srovnání s rokem 1990, kdy se pak zhroutil český těžký průmysl a v důsledku toho emise skokově klesly. Česká republika dlouhodobě těží až zneužívá toho, že mezinárodní smlouvy jsou vztaženy právě k roku 1990. Kdyby byly k roku 1995 nebo 2000, tak brutálně neplníme.“

Mě nezajímají řeči, ale výsledky. To, že emise v minulosti klesly a teď neklesají, jsou důsledky politiky nejen této vlády. Je očividné, že Česká republika nedělá v tuto chvíli dost ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Jsme sice nejprůmyslovější země, ale ne jediná průmyslová. V Británii dokázali měrné emise na jednotku vyrobené energie snížit v posledních deseti letech o polovinu. Takže neříkejte, že to nejde.
Jan Rovenský

Také jsme posledních deset let sedmým největším světovým vývozcem elektřiny. „Takže elektřinu nevyrábíme pro náš průmysl, ale na kšeft. Kvůli tomu, abychom vyváželi zhruba stejné množství elektřiny, jako spotřebují všechny české domácnosti, spalujeme až o třetinu víc uhlí. Pokud zítra zavřeme třetinu elektráren, které pracují na vývoz, tak se emise zásadně sníží.“

„Třetinu uhelných elektráren nemusíme nahrazovat ničím. Ty prostě můžeme vypnout a skončit s obludnými exporty... Zbylé dvě třetiny primárně nahradíme obnovitelnými zdroji, Česká republika potenciál má,“ tvrdí Jan Rovenský.

Spustit audio

Související