Vymýšlení si a fantazírování novému jazykovému modelu GPT-4 zůstalo, přesto je tam posun, říká Koubský
Firma OpenAI tento týden zpřístupnila vybraným uživatelům novou generaci jazykového modelu GPT-4, která má být přesnější, spolehlivější, ale stále ne bezchybná. Podle společnosti má výrazně posílené mechanismy, které zabraňují tomu, aby model poskytoval odpovědi na nevhodný či nepovolený obsah. Mělo by jej tedy být mnohem těžší různými triky k něčemu podobnému přimět. Systém by si také měl méně vymýšlet nebo dávat nesmyslné reakce.
Model GPT-4 nově umí porozumět zadání nejen z textu, ale i z obrázku. Mimo to ale, žádné další detaily o tom, na jakém množství dat byl systém natrénován nebo jak jej vývojáři ladili, už OpenAI nezveřejnila.
Čtěte také
Přístup k GPT-4 mají zatím jen uživatelé placené verze programu ChatGPT a také vybraní vývojáři aplikací. Společnost Microsoft také oznámila, že na novém modelu běží už nějakou dobu její chat ve vyhledávači Bing.
Na novou verzi a na to, jaký pokrok přinese, čekala celá internetová a IT komunita. Podle Petra Koubského, redaktora Deníku N, k jistému zlepšení došlo, ale stále je co vyvíjet.
„Já si myslím, že z hlediska toho, co na té předchozí generaci vadilo ze všeho nejvíc, to vymýšlení si a fantazírování, se zase tolik nezměnilo, aby to bylo impozantní. Mně to připomíná vtip z českého předválečného filmu, kde na třídní schůzku přijdou ustaraná maminka a pan profesor jí říká: ‚Paní Nováková, je to mnohem lepší, než to bylo, ale pořád je to nedostatečná,‘“ říká Koubský.
Dlouhá doba zpracování odpovědí
V modelu GPT-4 tedy jakýsi posun vidí, ale rozhodně ne ve spolehlivém vyhledávání informací, proto tento jazykový model nelze brát jako jejich zdroj. Důvodem je ale především to, že GPT-4 není připojený k živému internetu a jde skutečně pouze o jazykový model, který, jak uvádí Koubský, všechno, co dělá teď, dělá napodobováním přirozeného jazyka.
Čtěte také
Uživatelsky nepřívětivá může být doba trvání vyhledávání, která je oproti klasickým vyhledávačům nového modelu delší a musí se na výsledek čekat. „V reálném praktickém použití by toto překážka byla a je otázka, jak moc je řešitelná, jak moc mohou vystupňovat výpočetní výkon, aby ta odezva byla plynulejší,“ vysvětluje.
Podle Koubského nejde ani o průlom v tom, že model z jednoduchého nákresu vytvořil velmi jednoduchou webovou stránku včetně jednoduchých interaktivních prvků, protože jde o schopnost, jíž disponoval už ve své předchozí verzi.
„Co je na tom nového je to, že tato funkce nebyla takto jednoduše zpřístupněná uživatelům. Toto je další příklad, na kterém je dobře vidět, kde bude hlavní použití těchto modelů, přinejmenším v té první fázi. Nebude to v úplné automatizaci našich činností, ale v interakci. V tom, že s tím modelem budeme nějakým způsobem spolupracovat a naučíme se na něj dívat jako na velice šikovného, zdatného, ale ne stoprocentně spolehlivého pomocníka,“ vysvětluje.
Už jde o byznys
Značná část AI komunity, výzkumníci i podnikatelé v této oblasti jsou zmatení z toho, že OpenAI nezveřejnila žádné podrobnosti o trénovacích datech nebo o množství parametrů tohoto modelu, o způsobu trénování či jiné další detaily, které u předchozích verzí zveřejňovala. Firma se brání tím, že jde už o obchodní rozhodnutí a že jde také o bezpečnostní opatření, aby model nemohli zkopírovat lidé, kteří s ním mají špatné úmysly.
Čtěte také
„Věda skončila, začal byznys, a to skokovou změnou teď hned. Je to jasné, protože v tom jsou potenciálně velké peníze a konkurence je vysoká, proto se tento krok dal čekat. V tuto chvíli je to veliký závod o peníze a o prvenství. Tam už se bude s vědeckými publikacemi a s otevřeností velice šetřit na všech stranách, nebude to jenom OpenAI,“ dodává.
Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu. Dále se dozvíte o tom, jak smartphony vylepšují fotky Měsíce, Google zaplatí miliardy za podvádění s ukládáním polohy a že se Amazon chystá poskytovat satelitní připojení k internetu.
Související
-
Firma OpenAI vykořisťovala zaměstnance z Keni. Moderovali násilný obsah za dva dolary na hodinu
Zaměstnanci museli během směn pracovat v náročných podmínkách na kontrole a moderaci obsahu s násilným podtextem. Placeni byli přitom pouhými dvěma dolary na hodinu.
-
ChatGPT nerozumí háčkování. Místo předlohy pro hračku narvala stvořila umělá inteligence obludu
Nadšenci ručních prací a háčkování nejspíš objevili oblast, se kterou má aplikace umělé inteligence ChatGPT výrazné problémy.
-
ChatGPT je novinka, která oživuje staré debaty: Komu slouží stroje?
Možná jste si s ní sami hráli, možná jste se jen setkali s výtvory jiných. Je ale nepravděpodobné, že jste se nesetkali s nějakou novou formou takzvané umělé inteligence.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.