Google čelí obvinění z napomáhání teroristům. Na YouTube totiž doporučoval jejich videa
Nejvyšší soud USA řeší nyní případ, který může zásadně ovlivnit podobu internetu. Rozhoduje o tom, zda mají internetové platformy odpovědnost za obsah, který na něj uživatelé nahrávají. Konkrétně jde o žalobu, kterou na společnost Google podali pozůstalí po 23leté americké studentce zavražděné v roce 2015 při teroristickém útoku v Paříži.
Rodina viní Google z napomáhání teroristům, protože na službě YouTube uživatelům doporučoval videa teroristické organizace Islámský stát. Spor se dotýká části amerického zákona známé jako paragraf 230, který online služby zbavuje odpovědnosti za obsah, jež je na nich zveřejněný někým jiným.
Čtěte také
Zákon má mnoho svých kritiků, ale i zastánců, kteří říkají, že bez této ochrany by provozovatelé online služeb museli odstraňovat jakýkoli obsah, který by se byť jen vzdáleně dal považovat za kontroverzní, čímž by se zásadně omezila svoboda slova na internetu.
Kritikové na druhou stranu tvrdí, že velké internetové firmy zákon zneužívají, aby se zbavily jakékoliv odpovědnosti za své algoritmy i za obsah třetích stran, na kterém samy vydělávají.
Vstup do preventivní cenzury?
I přesto, že se jedná o americký spor, je možné, že pokud by ochrana internetových platforem padla, tak by to nejspíš mělo dopad i na celosvětový internet.
Čtěte také
„Nejde o jediný případ toho typu. Tlaků na to, aby provozovatelé platforem byli odpovědní za obsah, je mnoho a je to taková historická záležitost, která se táhne celým právním řešením internetů po desítky let,“ říká Petr Koubský, redaktor Deníku N, který sám uznává, že vyřešit tento problém prakticky, je skutečně těžké.
„Pořád si ještě myslím, že není šťastný nápad, aby provozovatelé platforem za obsah odpovídali, protože to povede přinejmenším k intenzivní preventivní cenzuře, která odtamtud bude ve snaze, aby se vyhnuli problémům, odstraňovat úplně všechno, co by mohlo být v něčích očích závadné,“ říká.
V řadě případů může být nejasné, co je a není nelegální.
Petr Koubský
Přesto, jak sám uvádí, se od toho názoru rok od roku stále více odklání.
„Bývaly časy, kdy jsem zastával toto stanovisko až fundamentalisticky, což znamená bez přemýšlení o pozici té druhé strany. To už tak není, protože jak roky běží a situace se mění a význam platforem roste, tak jsem nucen uznat stejně jako mnozí jiní lidé, že na těch protiargumentech je hodně pravdy a že by se mělo najít rovnovážné řešení, jak to s odpovědností udělat. Bohužel se to už hůř realizuje,“ míní.
Kde je hranice ilegality?
V ČR jako i v dalších jiných evropských státech platí pravidlo, že se internetové platformy mohou odpovědnosti za obsah třetích stran zbavit pouze za určitých podmínek. Pokud je ale například někdo upozorní, že je na nich nějaký nelegální obsah, tak musí zasáhnout a smazat ho. Otázkou však zůstává, kdo má posuzovat, jaký obsah je už nelegální a jaký ještě není. A v současnosti je to na samotné platformě.
Čtěte také
Zákon, který funguje v ČR v rámci ochrany provozovatelů webů, ale zároveň stanovuje jejich povinnosti mazat nelegální obsah, je podle Koubského ve své podstatě dobře nastavený, přesto ale stále není dokonalý.
„Problémem je, že v řadě případů může být nejasné, co je a není nelegální. U některých věcí je to úplně jasné. Když je něco copyrightovaný obsah, který se někde objeví bez souhlasu majitele práv, tak tam není co řešit. U věcí, které překračují například zákony o tom, co se smí a nesmí říkat – například výzva k násilí apod., tak tam to může být otázka výkladu, ale přesto si myslím, že to právní řešení, které se používá ve většině zemí EU, je tím rozumným kompromisem a že nic lepšího se v tuto chvíli asi vymyslet nedá,“ dodává Koubský.
Čtěte také
Americký případ, který nyní řeší Nejvyšší soud je velmi bedlivě sledován tamními médii a podle prvních zpráv je zřejmé, že ani soudci si s ním zatím nejsou schopni úplně poradit, a dokonce mají pochybnosti, jestli daný případ má řešit vůbec soud a zdali by nemělo jít spíše o politické rozhodnutí například v parlamentu.
Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu. Dále se dozvíte o knihách, které jsou psané pomocí AI generátorů, o obavě z umělé inteligence v armádách nebo o tom, že Instagram a Facebook chtějí od svých uživatelů vybírat peníze.
Související
-
Weby podvodníků pod kontrolou? Správný krok, ale musíme stát pozorně hlídat, míní redaktor Koubský
V Česku začne platit už třetí blokační seznam s nepovolenými webovými stránkami. Podle novely zákona ho zřídí Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
-
Google v USA častěji cílí reklamy center odsuzujících potraty na ženy s nízkými příjmy
Taková centra se tváří jako potratové kliniky, ve skutečnosti ale proti potratům bojují.
-
Bing, Baidu, Yahoo a další. Kde hledat informace, když má výpadek Google?
V úterý byl Google v ranních hodinách na krátkou dobu mimo provoz. Zatímco v Evropě lidé jeho dočasný výpadek ani nezaznamenali, v USA to pocítili o poznání více.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.