Výhrůžky na Facebooku jsou trestné, rozhodl poprvé soud. Nenávisti na sítích ale ubývá, tvrdí analytik

10. leden 2018

Soud potrestal autora výhrůžek zpěvákovi Radku Bangovi, který vystupuje pod pseudonymem Gipsy. Dvaatřicetiletému Aleši Rozsívalovi původně hrozily až tři roky vězení, soud mu ale nakonec uložil podmíněný trest osmnácti měsíců se třicetiměsíční zkušební dobou. Nenávistné komentáře psal v prosinci 2016 na zpěvákův facebookový profil poté, co Banga během předávání cen v anketě Zlatý slavík demonstrativně opustil sál při vyhlášení skupiny Ortel.

„Nenávistných příspěvků a výhružek třeba smrtí je na internetu překvapivě hodně, je to běžný jev. Závisí to ale na naší internetové sociální bublině, běžný člověk se s tím tolik nesetká,“ říká hlavní analytik společnosti GoodMentions Jiří Kwolek, který toto téma analyzoval.


Je extrémně vzácné, aby takové případy končily u soudu nebo odsouzením. Tohle je nejspíš první.Jiří Kwolek

Příspěvky se většinou týkají aktuálních politických témat. „Ty názory jsou vyvolávány nějakým ohrožením, například teroristickými útoky ve světě. V minulém roce to byly desítky případů a pokaždé jsme viděli nárůst nenávistných komentářů,“ dodává.

Analýza se zabývá jen českým prostředím, Kwolek ale předpokládá, že její závěry jsou platné i v zahraničí. „Je pravda, že například v Německu je výhružek méně na počet obyvatel, ale to je spíše dáno technickými záležitostmi.“

Celkově ale počet nenávistných příspěvků na sociálních sítích a v diskuzích pod články na zpravodajských portálech dlouhodobě klesá. Podle Kwolka to není dáno tím, že by takových názorů ve společnosti ubývalo, správci je spíš rychleji mažou.

autor: rkr
Spustit audio