Výbuch Toby neměl extrémní následky

25. listopad 2010

Erupce indonéského supervulkánu Toba nebyla tak dramatická, jak se domníváme. Její následky byly podle nového modelu relativně mírné a zmizely během několika let.

Výbuch supervulkánu Toba před 74 000 let vyhodil do atmosféry miliony tun síry a sopečného popela. Zatemnělou oblohu následoval pokles teploty o 10 stupňů Celsia za jednu dekádu, který mimo jiné podstatně ovlivnil lidskou evoluci. Tak to alespoň předpokládá většina dosavadních modelů výbuchu, podpořená výsledky některých genetických analýz. Nový klimatický model však naznačuje, že výbuch Toby nemusel být až tak vražedný a lidé celý incident přežili relativně bez úhony.

Výzkumníci z Institutu Maxe Plancka pro meteorologii v Hamburku se soustředili na síranové aerosoly, které vznikají ve stratosféře z oxidu siřičitého a ochlazují atmosféru tím, že odrážejí sluneční paprsky. Při výbuchu Toby se uvolnilo asi 850 milionů tun síry a simulace ukázala, že klimatický dopad nebyl tak extrémní, jak se předpokládalo. Globální teplota poklesla pouze o 3 až 5 stupňů za dekádu.

Vysoká koncentrace částic obsahujících síru se udržela relativně krátce a stratosféru, kde byl ochlazující efekt největší, částice opustily během dvou až tří let. Extrémní změny teplot, které zasáhly Afriku a Indii, vydržely jen rok nebo dva a teplota v prvním roce po výbuchu neklesla o víc než 10 stupňů Celsia a v druhém roce o 5 stupňů Celsia. Výbuch Toby tedy zřejmě nemohl ve velkém rozsahu vyhladit faunu a flóru – pouze lidem, zvířatům i rostlinám na několik let zkomplikoval život.

Toba - největší sopečné kráterové jezero na Zemi

Zdroj: ScienceNow, Geophysical Research Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu