Výborný: V rozpočtu jsou rekordní investice. Aby na to byly prostředky, je třeba v rezortech šetřit
Rozpočet na příští rok naplánoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se schodkem ve výši 230 miliard korun, to je o 22 miliard méně než letos. Část ministrů ale ještě žádá o další miliardy před tím, než 25. září vláda rozpočet schválí a 23. října se k němu vyjádří Poslanecká sněmovna. „Každý musí hledat vnitřní úspory v rámci jednotlivých rezortů. Ne každý člen vlády udělal maximum,“ říká pro ranní vysílání Českého rozhlasu Plus ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ekonomové míní, že schodek rozpočtu by mohl být ještě nižší. Jestliže rezort financí čeká v příštím roce solidní růst a nízkou nezaměstnanost i inflaci. Jaký je váš pohled?
Myslím, že tohle je maximum možného. Když se realisticky podíváme na situaci, v jaké jsme, tak rozpočet je výrazně prorůstový. Historicky tady máme největší množství prostředků na rekordní investice. A jsou daleko větší než v době, kdy si to vlády před námi mohly dovolit, protože byl ekonomický růst.
Se znalostí detailu včetně mandatorních výdajů v sociální oblasti i třeba právě v zemědělství se domnívám, že jsme skutečně na maximu možného.
Čtěte také
Jenže jsou tu ještě nápady části koaličních partnerů včetně vaší strany. Například Starostové chtějí přidat na nepedagogické pracovníky či vysoké školy. Vy si dovedete představit další přesměrování financí do školství?
Myslím, že je potřeba využít ten čas v rámci harmonogramu přípravy státního rozpočtu, těch tří týdnů, na to, abychom s kolegy ministry ve vládě vedli tuto debatu.
Dovedu si představit spíše kosmetické drobnosti a detaily. Myslím, že každý z nás musí hledat vnitřní úspory v rámci jednotlivých rezortů.
Můžu mluvit za sebe. Nám se na ministerstvu zemědělství podařilo za poslední dva roky snížit počet pracovníků o víc než 10 procent. Aktuálně slučujeme tři výzkumné organizace, které pod náš rezort spadají. A mohl bych pokračovat dál.
Myslím, že ne každý z členů vlády udělal maximum. Já tu odpovědnost nesu 14 měsíců a přistoupil jsem k tomu s naplno. Byť to někdy není jednoduché, byť to vyvolává někdy ostré reakce z druhé strany. Ale když konsolidujeme, je potřeba to vzít skutečně vážně. A potom je možné mít finance na strategické investice.
Čtěte také
Takže už není nutné, aby se výnosy z emisních povolenek přesměrovaly pro váš rezort, jak si přeje váš stranický předseda Marian Jurečka (KDU-ČSL)?
To řekl pan předseda Jurečka naprosto správně. My tady máme predikovaný výnos z emisních povolenek. A já jsem už z logiky věci přesvědčen, že by tyto finanční prostředky měly směřovat tam, kde emise škodí dlouhodobě. V případě rezortu zemědělství jsou to lesy.
Máme tu závazek vůči nestátním vlastníků lesů. Zvláště teď, kdy obnovujeme lesy po kůrovcové kalamitě. To je přesně ten cíl, kam jsme u těchto prostředků jednali. Tady s předsedou Jurečkou jednoznačně souhlasím. Ale to je debata uvnitř samotného státního rozpočtu a jeho struktury.
Stále jste mi neodpověděl, jestli by bylo vhodné přesunout část financí do školství.
To je odpovědnost ministra Mikuláše Beka (STAN). Přiznám se, že neznám úplně detaily této kapitoly. Já vím, že se dlouhodobě hovoří o finančních prostředcích pro vysoké školy.
Myslím, že i v tomto případě platí, že je potřeba hledat primárně úspory uvnitř rezortu samotného. Ale nevylučuji, že v rámci debaty a spíše drobných přesunů v rámci jednotlivých kapitol se dostane i na vysoké školy.
Miliardy pro Bartoše?
Na podporu bydlení žádají Piráti o 7 miliard korun navíc.
Myslím, že vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) by měl teď hlavně napnout všechny síly na to, aby tady vůbec nové bydlení mohlo vznikat. Protože digitální stavební řízení nefunguje úplně dobře. To by pro něj měl být první úkol.
Čtěte také
Takže dodatečné finance nikoli?
Za tuto kapitolu nese odpovědnost vicepremiér Bartoš, nikoliv KDU-ČSL.
Musím podtrhnout a zdůraznit, že tohle je jeden z klíčových úkolů této vlády. Dostupné bydlení je velký problém pro mladé rodiny s dětmi. Myslím, že klíčový rezultant je ministerstvo pro místní rozvoj.
Omlouvám se, pokud budu možná trochu moc kritický, ale nejsem si jistý, jestli zatím byly ty tři roky využity úplně tak, jak by měly být. A jestli to spasí miliardy navíc, to si také nejsem úplně jistý.
Ale nevylučuji to. Pokud to bude odpovídat potřebám skutečnosti, tak k navýšení dojde. Ale je potom třeba vidět výsledky.
Související
-
Ekonom: Sestavujeme rozpočet na volební rok. Vyjednávání budou mnohem obtížnější než letos
Návrh rozpočtu pro rok 2025 by měl mít deficit maximálně 235 miliard korun. V pořadu Řečí peněz ho komentuje předseda Národní rozpočtové rady a člen NERVu Mojmír Hampl.
-
Julie Hrstková: Tajný rozpočet? Školství je první, kdo vyšel s pravdou ven
Vypadalo to jako pohádka, když ministr financí Stanjura vysvětloval, že letos nebude resort oznamovat, jaké peníze na příští rok ostatním ministerstvům přidělí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.