Vondráček proti korespondenční volbě: Když tady nežijete, nevolíte. Protože nenesete důsledky voleb

23. únor 2022

Vládní koalice chce prosadit možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Hnutí ANO a SPD se obávají manipulace s hlasovacími lístky. O těchto obavách hovoří i poslanec Radek Vondráček (ANO). Naopak Piráti korespondenční volby podporují, vysvětluje šéf jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek: „Náš občan, ať doma, či v zahraničí, je pořád náš občan a jeho volební právo je svaté.“

Poslanec Radek Vondráček (ANO) vysvětluje, že jeho námitky proti korespondenční volbě českých občanů v hraniční jsou principiální:

„Naše volby stojí na principu svobodné, tajné a přímé volby, který korespondenční volba nějak narušuje. Pod záminkou ulehčení situace některých občanů tady dochází k něčemu, co má zásadní dopad na volby, které jsou zásadní pro demokracii. A proto s tím máme velký problém.“

Pod záminkou ulehčení situace některých občanů dochází k něčemu, co má zásadní dopad na volby, které jsou zásadní pro demokracii.
Radek Vondráček (ANO)

Poslanec Pirátů ale vysvětluje, že korespondenční volba je především cílena na ty, kteří jsou dočasně mimo republiku. „Je celá řada, kteří jsou tam z rodinných důvodů, na dovolené, u příbuzných. A těmto lidem chceme pomoci.“

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Jestli je chceme připravit o volební právo, které náleží všem občanům České republiky, tak to řekněme natvrdo,“ vyzývá opozici Michálek. „Ale jsou-li to občané, mají právo volit. To je zásadní říci. A jistě, u voleb jsou možné podvody, a kdo je provádí, má dostat trest – podle trestního zákoníku až tři roky odnětí svobody.“

Jestli chceme lidi v zahraničí připravit o volební právo, které náleží všem občanům České republiky, tak to řekněme natvrdo.
Jakub Michálek (Piráti)

Vondráček ale upozorňuje, že občané v zahraničí už dnes volit mohou. „Jen to mají komplikované a je to určitá daň za to, že žijí v zahraničí, což je jejich svobodná volba. Argumentem proti korespondenční volbě je, že tam vždy je nějaká pachuť. To může prohloubit příkopy ve společnosti.“

A dodává: „Je to jako s komunálními volbami. Když tady nežijete, nevolíte. Lidé, kteří žijí v zahraničí, nenesou důsledky této volby. Sice někoho volí, ale nenesou důsledky toho, co ti zvolení udělají.“

Vondráček: Je to krok špatným směrem

V minulosti přitom hnutí ANO korespondenční volbu podporovalo, připomíná Michálek: 

Čtěte také

„Mě překvapuje ta velká otočka, kterou hnutí ANO provedlo. Vzpomínám, že ještě v roce 2018 mělo v programovém prohlášení vlády větu o zjednodušení volebních pravidel tak, aby se zjednodušil přístup k volbám. Včetně zavedení korespondenční volby.“

Opoziční poslanec a někdejší předseda sněmovny ale zdůrazňuje, že je potřeba další debata. „Čím víc si o tom čtu, tím víc o tom vím, a tím jasněji jsem na té principiální straně, že korespondenční volba je krok špatným směrem. Je to otázka principu svobody, tajnosti a přímosti voleb, také vytváříte dvě kategorie občanů, kteří mohou a kteří nemohou takto volit,“ shrnuje své výhrady Radek Vondráček (ANO).

Čím víc si o tom čtu, tím víc o tom vím, a tím jasněji jsem na té principiální straně, že korespondenční volba je krok špatným směrem.
Radek Vondráček

„Velmi rád povedu diskuzi o nastavení korespondenční volby, aby byla bezpečná. Funguje ve všech sousedních státech České republiky, v Německu dokonce od padesátých let. Jde tedy o osvědčený způsob, který můžeme nastavit. Diskuze ale nesmí být obstruována,“ poukazuje na nedávné sněmovní dění Jakub Michálek (Piráti).

Jaké další argumenty se v debatě o korespondenční volbě objevují? Ptá se Karolína Koubová.

Spustit audio

Související