Vojtěch: Zrušením hrazených testů od září říkáme, že je tady očkování. A my ho jednoznačně preferujeme

14. červenec 2021

Ministerstvo zdravotnictví od září plánuje ukončit bezplatné preventivní testy na koronavirus. Důvodem je dlouhodobá neudržitelnost financování z veřejného pojištění a také snaha motivovat více lidí k očkování, které je už dnes dobře dostupné každému zájemci. „Počítáme s výjimkami pro ty, kteří se z objektivních důvodů očkovat nemohou,“ ujišťuje šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).

Až na tyto výjimky si nicméně občané České republiky od září budou muset testování hradit. „Nejde ale o indikované testy, ty budou samozřejmě nadále hrazeny z pojištění,“ ujišťuje ministr s odkazem na testy, ke kterým pacienty posílá přímo lékař. 

Čtěte také

Tímto krokem chce vláda lidi motivovat k tomu, aby se nechali naočkovat. „Říkáme tím, že je zde očkování a my ho jednoznačně preferujeme jako řešení celé situace. Je na tom všeobecná odborná shoda a lidé by se prostě měli dát naočkovat.“

Ten, koho se přesvědčit nepodaří, si zkrátka bude muset za test ke vstupu na kulturní akci nebo za účelem cestování hradit sám, dodává ministr.

Kdyby bylo po mém, tak bych zařídil, aby očkování bylo povinné, protože to je skutečně v celospolečenském zájmu.
Václav Hořejší

Ještě striktněji by k věci přistoupil imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd: „Kdyby bylo po mém, tak bych zařídil, aby očkování bylo povinné, protože to je skutečně v celospolečenském zájmu. Ale v atmosféře naší superliberální společnosti, kdy by po tom hned skočili právníci, to asi bohužel není realistické.“

Čtěte také

Obavy o to, co projde před soudem, má prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák: 

„Byl bych velice rád, aby ministerstvo zdravotnictví neprohrálo svůj souboj s Nejvyšším správním soudem, který jim jedno opatření za druhým ruší. Je to velmi citlivá věc, protože se musí najít správná rovnováha a nemělo by se to týkat lidí, kteří očkováni být nemohou a těch jsou desetitisíce.“

Miliarda korun měsíčně

O neudržitelnosti financování bezplatných preventivních testů hovoří zástupci pojišťoven.

Čtěte také

„Všechny zdravotní pojišťovny řeší náklady na testování, které jsou vysoké a jsou samozřejmě nad rámec běžně hrazených zdravotnických úkonů,“ říká náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, člen Rady vlády pro zdravotní rizika David Šmehlík.

A uvádí i konkrétní čísla: „Měsíčně s náklady za testování pohybují kolem miliardy korun. Není to tak, že bychom se testování bránili, jen vedeme diskusi o těch nákladech.“

Hosty byli:
Adam Vojtěch, za ANO, ministr zdravotnictví
David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, člen Rady vlády pro zdravotní rizika
Václav Hořejší, imunolog, Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů ZŠ, ředitel ZŠ Pečky

Ve školách by se minimálně trojí testování mělo odehrát, další pak bude otázkou záchytu z prvních dnech školního roku. Zda se od září obnoví hrazené testování i v zaměstnání, je zatím tématem diskusí se zdravotními pojišťovnami, říká ministr Vojtěch.

A zdůrazňuje, že dosavadní hrazené testy měly představovat alternativu k nedostupnému očkování. Vakcín je ale už dostatek pro všechny zájemce.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , marz
Spustit audio

Související