Vnitřní kvas v ANO bych nepřeceňoval. Babiš z voleb rozhodně neodchází oslabený, míní politolog Jelínek
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohrál finále prezidentských voleb. Co bude s ANO dál – oslabí, nebo posílí rekordním počtem voličů? „To je velká otázka i pro mě, protože podstatná informace z voleb je, že voliči Babišovi neutíkají. Ti, kteří pro něj hlasovali, a ti, kteří hlasovali pro hnutí ANO, jsou mu dál věrní. Rozdíl je v tom, že se v prezidentských volbách dokázali pospojovat voliči všech ostatních protikandidátů,“ odpovídá politolog a politický komentátor Lukáš Jelínek.
„Ale rozhodně to není tak, že by Babiš odcházel oslaben, protože už v prvním kole získal o téměř půl milionu hlasů víc, než kolik získalo ANO v posledních volbách do Sněmovny,“ dodává.
Babiš podle politologa navíc dokázal vyhrát nejen ve velkých městech, ale i ve středně velkých a v některých periferních oblastech.
Obávám se, že dokud bude v čele hnutí Babiš, koaliční potenciál ANO se nezmění.
„To spíš svědčí o tom, že se tam rozdělily voličské preference. Ale neznamená to, že by ho opouštěli voliči, naopak má tendenci je získávat.“
Čtěte také
Jiná věc podle Jelínka je, jestli s tak velkou masou voličů dokáže hnutí ANO pracovat. „To totiž nejsou jen autentičtí sympatizanti Babiše, ale také voliči SPD, kteří už v prvním kole rezignovali na podporu Jaroslava Bašty, a jsou to také voliči komunistů,“ vypočítává.
Podle průzkumů Babiše volila i třetina voličů ČSSD, pak lidé, kteří jindy preferují mimoparlamentní strany, a jsou tam i podporovatelé Přísahy Roberta Šlachty. „To není ještě automaticky elektorát, který by byl v parlamentních volbách ochotný volit ANO,“ uvažuje.
„Ale připomínka tří prohraných voleb upozorňuje i na to, že nestačí mít jen vysoký počet voličů, ale je potřeba pracovat s politickým stylem a s poselstvím, které jim dokáže zajistit další voliče. Nejen ty radikály, kteří bývají velmi nevyzpytatelní, ale potřebuje i nějaké voliče středové nebo z řad nevoličů. A na tom Andrej Babiš v posledních třech volbách nijak zvlášť nezapracoval.“
Čtěte také
O budoucnosti hnutí má jednat předsednictvo začátkem února. „Možná, že kolegové Andreje Babiše teprve čekají, jak se předseda vyjádří. Přece jen určitou disciplínu lze sledovat i mezi poslanci a dalšími politiky ANO, kteří občas vyjadřují i své osobní názory.“
„Jsou to ale ti, kteří nechtějí dopadnout podobně jako ČSSD za Jiřího Paroubka. Vzpomeňte si na volby v letech 2006 a 2010, kdy souboj mezi Paroubkem a Mirkem Topolánkem sice dokázal zajistit nebývalou voličskou účast, nebývale vysoký volební výsledek ODS i ČSSD, ale pro oba dva politiky to byl pád.“
Vnitřní kvas?
Dva severomoravští politici za ANO Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura ale před volbami tvrdili, že by Babiš prezidentem být neměl. „Osobně bych toto vnitřní pnutí, vnitřní kvas, úplně nepřeceňoval. Protože jak Vondrák, tak Macura byli vždy v menšině.“
„Sice se dokázali dostat do stranického předsednictva a Ivo Vondrák se stal místopředsedou strany, ale vždy to byly takové ty ozdůbky, na kterých Babiš ukazoval, že je hnutí pluralitní. Když se pak sešlo nějaké fórum, bylo vidět, že mají minimální zastání.“
Nacher se snaží v rámci ANO budovat pozici sólového hráče.
Trochu jiné housle podle politologa ale hraje poslanec Patrik Nacher. „To je možná zajímavější, protože Nacher se snaží v rámci ANO budovat pozici sólového hráče, který je někde mezi. Který je mezi hlavním Babišovým proudem a mezi proudem rebelů. On sám dosud ještě ani není členem hnutí, pouze mluví o tom, že by možná vstoupil, že by třeba začal pracovat na budování koaličního potenciálu hnutí,“ naznačuje Jelínek.
Čtěte také
Problém ANO totiž je, že se dosud nenašla žádná strana nebo hnutí, které by s Babišem chtělo jít do koalice. „Obávám se, že dokud bude v čele hnutí stát Babiš, tak se jejich koaliční potenciál nezmění. Ani kdyby nebyl trestně stíhaný, ani kdyby byl blahořečený. Protože je to Babiš, který podle mě zamezuje schopnosti komunikovat s ostatními politickými silami.“
„Kdybychom to vzali čistě programově, tak připomenu, že už před minulými sněmovními volbami si Zbyněk Stanjura (ODS) stěžoval, že ANO vytunelovalo ekonomický program ODS. To znamená, že kdyby chtěli, tak by dokázali nastolit programovou symbiózu i se středopravicovými stranami.“
„Také mám pocit, že Babiš spoléhá na to, že ekonomická, sociální, energetická krize se bude vyostřovat, dál se to bude podepisovat na voličích a tam je prostor sbírat ty voliče, kteří budou stále nespokojenější. Kdybychom se podívali do některých regionů v republice, tak tam, kde se žije nejhůř, dokázal Andrej Babiš udělat velmi slušný výsledek. V Karviné to bylo 70 procent.“
Bude Babiš dál poslancem?
„Ale spoléhat se jen na to, že se situace v zemi bude dál vyhrocovat, to je smutný program,“ myslí si Jelínek. To, jestli pak Babiš opustí post poslance, jak několikrát naznačil, jde ale podle politologa těžko relevantně odhadovat.
Čtěte také
„Jeden důvod je osobní, protože ho to nebaví. On pohrdá parlamentarismem, pohrdá Sněmovnou. A to si myslím, že můžu říct celkem natvrdo, protože by se to dalo doložit jeho výroky. Samozřejmě nepohrdá systémem parlamentní demokracie, ale je raději, když stojí na špici té exekutivy, než aby se podílel na legislativě. Takže jemu osobně je to nepříjemné a nepohodlné.“
„Kromě toho si myslím, že kdyby Babiš nebyl poslancem, tak ztratí možnost, kterou mají předsedové všech politických stran, a to je vystupovat s přednostním právem ve Sněmovně. A ANO zas nemá tolik řečníků, tak nevím, jak by toto řešili. Jestli by si našli jiného předsedu, který by mohl řečnit a Babiš by zůstal jen jakousi ozdobou. Anebo jestli by se spoléhali na to, že voliči hnutí ANO ani moc nesledují, co se ve Sněmovně děje,“ uzavírá Lukáš Jelínek.
Celou Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptá se Barbora Tachecí.
Související
-
Lukáš Jelínek: Dobrý projev je cenný, avšak důvěra v politiky cennější
„Měl jsi moc dobrý projev,“ řekl Miloš Zeman Petru Fialovi, jenž dorazil na lánský zámek k slavnostnímu obědu. Vypovídá to o korektních vztazích prezidenta s premiérem.
-
Lukáš Jelínek: Opozice na baterky
Když postavíte dům na pevných základech, přečká otřes. A poněvadž předseda ODS Petr Fiala dbal o uhnětení vládní koalice, může se jevit současná opozice jako zbytečná.
-
Lukáš Jelínek: Ani Fialova podaná ruka nemusí Praze zajistit klid
Naivita sice může být někdy roztomilá, ale do politiky se nehodí. „Od kozla čekat mléko do dížky a místo bobků – oříšky,“ říkají na její adresu Asiaté.
Čekání na prezidenta
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.