Vláda proti inflaci nedělala nic, naopak zatápěla pod kotlíkem. A přes noc se to opravdu nezmění, uvažuje ekonom Vávra
Hluboce zadlužený rozpočet, přebujelou státní správu, nevhodné zákony a další nešvary dlouhodobě kritizuje ekonom a investiční bankéř Radovan Vávra. (TOP 09) Jak hodnotí výsledek parlamentních voleb a co podle něj udělá budoucí vláda se současným návrhem rozpočtu s obřím schodkem?
„Volby na podzim jsou špatně. Mívali jsme je na jaře a chtěl bych poprosit politiky, kdybychom to mohli zase vrátit,“ vysvětluje host Osobnosti Plus souvislost s přípravou státního rozpočtu.
Čtěte také
Podle něj není žádný spor o tom, že je současný rozpočet doslova hrozný. „Když se bavíme o metodě nápravy této ,hrůzy‘, tak když lidem, kteří sedí na ministerstvech řekneme, aby vše najednou předělali, nepůjde jim úplně hladce od ruky.“
„Jsem ten poslední, který rozpočet ministryně Aleny Schillerové bránil, ale pojďme ho vyřešit důstojně a standardně. A jestli to uděláme politicky vášnivou formou v listopadu, nebo klidnou formou v únoru, tak to pojďme udělat rovnou klidnou formou v únoru,“ uvažuje Vávra.
Ekonom kritizuje rozpočtové výdaje za přibližně 150 miliard korun. „To je ten nejbrutálnější politický pragmatismus, o kterém se ve školách bude učit. Třeba ta šílená myšlenka zrušit DPH na elektrickou energii.“
Nepotřebujeme milodary?
Lidí, kteří si svůj účet za elektřinu budou schopni zaplatit, je podle Vávry ale stále dost. „Nepotřebujeme tedy od této vlády milodary v podobě DPH na energii, protože dobře víme, že si tento odpustek tak akorát zas zaplatíme přes zvýšení daní, až budeme platit díru ve státním rozpočtu.“
Čtěte také
„Ale to není chyba, to je perverzní ekonomické nakupování těch nejprimitivnějších voličských skupin, na kterém ANO poslední čtyři roky bazíruje,“ kritizuje Vávra.
A pokračuje ve své předpovědi, co se stane s návrhem rozpočtu současné koaliční vlády. „Až se ustanoví Poslanecká sněmovna, tak budou mít demokratické síly pohodlnou většinu. A až ho ministryně Schillerová přinese, tak předpokládám, že jí strany poděkují a bude další hlasování.“
A pokračuje: „Jsme parlamentní demokracie, a co si o tom myslí vláda v demisi nebo prezident, je úplně jedno. 108 v parlamentu tuto zemi začne řídit. A bude ji řídit úplně brutálně a strašně zdvořile. Mně se fialovská klidná síla strašně líbí, ale to neznamená, že se tyhle ,kraviny‘ pustí, stoprocentně nepustí.“
Vláda pro inflaci nedělala nic, jen topila od kotlíkem, protože jí to bylo úplně jedno.
Radovan Vávra
Všichni ale podle ekonoma můžeme, a to bez ohledu na lidi ve vládě počítat s vysokou inflací. „Ta je k nám ale z velké části dovezena, z menší části jsme si ji udělali sami. Daňové dárečky lidem, které do ekonomiky putovaly, neskončily v nákupních košících, ale na účtech v bankách, kde vidíte obrovský nárůst vkladů,“ uzavírá.
Čtěte také
Tím, že lidé šetří, tak brzdí inflaci, věří bankéř. „Ale vláda proti inflaci nedělala nic, jen topila od kotlíkem, protože jí to bylo úplně jedno. Já vím, že to zní strašně a chtěli bychom žít ve světě, kde se o nás starají odpovědní lidé, ale tak to není.“
„Ač by si to spousta lidí přála, tak nová vláda zázrak nepřinese. Pokud se někdo těší, že se ten velký problém přes noc změní, tak to se nestane. Ale změnil se už duch komunikace politiků. Takže si sem budete zvát lidi, kteří vám na nepříjemnou otázku odpoví víc než v minulosti. Ale jestli kvůli tomu budeme bohatší či šťastnější, to asi fakt ne,“ shrnuje Radovan Vávra.
Celý rozhovor pořadu Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptala se Barbora Tachecí.
Související
-
Richard Hindls: Schodek státního rozpočtu bude obří. Jak rychle se s tím vypořádáme, bude klíčové
Vláda připravuje státní rozpočet na příští rok. Uvažuje se o schodku 390 miliard. Jsou namístě obavy vzhledem k tomu, že Česko patří k nejvíce se zadlužujícím zemím EU?
-
Vláda vs. vyrovnaný rozpočet. Za schodek může i navyšování důchodů, upozorňuje ekonomka
Ještě nedávno kabinet sliboval vyrovnaný státní rozpočet a také nový zákon o příjmových daních. A jak to dopadlo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.