Vláda bude muset doplatit rozdíl mezi tržní a zastropovanou cenou energií. Windfall tax je nyní pro rozpočet státu jednou z mála možností, říká analytička Klímová
Ve vládní koalici stále nepanuje shoda na parametrech tzv. windfall tax, tedy daně z mimořádných zisků. Koalice se mimořádnou daň pro banky, energetické, petrolejářské a těžební firmy snaží prosadit pozměňovacím návrhem. Jaké návrhy jsou nejpřijatelnější pro dotčené sektory a opozici? A jak to ovlivní debatu o daňovém balíčku, který budou už tento pátek schvalovat poslanci?
Jedním z bodů, na kterém se zatím ministři neshodli, je počet bank, které by měly dani z mimořádných zisků podléhat. Návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) počítá se zdaněním šesti největších bank, část koaličních poslanců si ale stojí za tím, aby daň dopadla na všechny banky.
Zvýšení daně z loterií
Dalším návrhem bylo i zpětné zdanění, které původně navrhovala Pirátská strana. Ten byl však nakonec po dohodě se zbytkem koalice stažen. Svůj pozměňovací návrh stáhl i poslanec Marek Benda, který chtěl zvýšit daň z loterií. Podle něj totiž platná úprava zvýhodňuje provozovatele jiných hazardních her, přestože některé z nich jsou pro společnost nebezpečnější a ziskovější.
Čtěte také
„Koalice se neshodla na tom, že by ho měla schválit v tomto daňovém balíčku. Úvaha o něm se tak musí přesunout do příštího roku. Návrh tak stáhnu, protože není možné, aby se koaliční poslanci navzájem přehlasovávali prostřednictvím opozice,“ vysvětlil Benda.
Podle Pirátů, kteří s návrhem nesouhlasili, je v době, kdy má státní rozpočet vysoký deficit, nelogické, aby tímto způsobem přicházel ještě o další peníze.
Pro rozpočet je windfall tax nyní zásadní
Podle ekonomické expertky Českého rozhlasu Jany Klímové je velkým překvapením a zároveň komplikací to, že zatím nepanuje shoda na finální podobě daňového balíčku, který má řešit energetickou krizi a má se schvalovat už tento pátek.
Banky přišly s myšlenkou Národního rozvojového fondu už za vlády Andreje Babiše. Od té doby se z toho ale žádný projekt nefinancoval.
Jana Klímová
„Mimořádné příjmy jsou už totiž zahrnuté v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Jde o částku zhruba 100 miliard korun, takže shoda před závěrečným jednáním by tu už měla být,“ popisuje Klímová.
Podle ní na důkladné projednání tak závažného zásahu do ekonomiky bylo málo času. „Vláda původně mimořádnou daň odmítala. Přišla s ní až v průběhu září, když se ukázalo, že zvyšující se ceny energií nebudou pro domácnosti zvládnutelné pouze s plánovaným úsporným tarifem,“ dodává.
Čtěte také
Banky a firmy, které by měly být postiženy daní z mimořádných zisků však zdanění odmítají. Jednou z cest, které navrhují, je financování Národního rozvojového fondu, tedy projektů týkajících se infrastruktury.
„Banky přišly s myšlenkou Národního rozvojového fondu už za vlády Andreje Babiše. Od té doby se z toho ale žádný projekt nefinancoval,“ upozorňuje Klímová.
Jiří Havránek, poslanec ODS, člen rozpočtového výboru Sněmovny
Karel Havlíček, poslanec ANO, exministr průmyslu a obchodu, exministr dopravy
Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny
Jana Klímová, ekonomická expertka Českého rozhlasu
Eliška Balcárková, domácí redakce Českého rozhlasu
Pro rozpočet státu je proto windfall tax podle Klímové jedna z mála možností. „Vláda je teď v situaci, kdy zastropovala ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, malé a střední podniky. Rozdíl mezi zastropovanou cenou a tržní cenou u elektřiny je 50 procent a u plynu 40 procent. A tento rozdíl bude muset vláda doplatit. Je vůbec otázkou, jestli jim těch předpokládaných 100 miliard mimořádných zdrojů bude stačit,“ říká Klímová.
Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Renata Kropáčková.
Související
-
Julie Hrstková: Drahé energie drtí podniky, propouští a zavírá zatím jen minimum
Většina zástupců automobilového průmyslu neuvažuje o přesunu výroby. Za největší konkurenční výhody ČR zástupci firem považují nízké náklady na práci a nízké ceny energií.
-
Velkým firmám rozdělíme 30 miliard a další pomoc přijde, slibuje senátor Pavera
Je 30 miliard korun velkým firmám dostatečná pomoc v energetické krizi? Debatují senátor TOP 09 Herbert Pavera a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
-
Petr Holub: Cenový strop pro energie prodlouží energetickou krizi
Vláda navrhla energetický strop tak, aby řadový spotřebitel platil za kilowatthodinu elektřiny nejvýš osm korun, za kilowatthodinu plynu čtyři koruny. Čísla jsou přibližná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.