Veškerý ruský majetek je potřeba rychle zmrazit. Když nebude spojen s Putinem, můžeme zas rozmrazit, žádá senátor Fischer
Evropská iniciativa „Zmrazit a zabavit“ dohledává majetek Rusů a Bělorusů na sankčních seznamech a snaží se rozkrýt složité vlastnické struktury. I Česko zkoumá majetek Rusů a pražský magistrát vyzývá vládu, aby připravila zákon omezující vlastnické právo. Pomohlo by plošné zmrazení ruského majetku obcházení sankcí a bylo by spravedlivé? Senátor Pavel Fischer (BEZPP) by krok vítal, poslanec Vladimír Balaš (STAN) upozorňuje na chybějící zákony.
„Pokud u nás neexistuje právní opora pro zmrazení majetku Rusů, měli bychom ji vytvořit,“ žádá v pořadu Pro a proti senátor Pavel Fischer. „Čekat na dopis z Rady bezpečnosti OSN, že máme začít zmrazovat, to bychom mohli čekat pět let. Zachovejme se jako suverénní stát.“
Čekat na pokyn Rady bezpečnosti OSN o zmrazování majetku Rusů? To bychom taky mohli čekat pět let.
Pavel Fischer
Odborník na mezinárodní právo a poslanec Vladimír Balaš plošné zmrazení odmítá. „Je to jako kvůli stalinským represím v Rusku zmrazovat majetek Rusů, kteří sem utekli po Velké říjnové socialistické revoluci. Jsme právní stát a ochrana majetku patří mezi základní práva vlastníků.“
Jsme právní stát a ochrana majetku patří mezi základní práva vlastníků.
Vladimír Balaš
Senátor ale připomíná, že zmrazení majetků není vyvlastnění. „Vlastnické právo nerušíme, nejde o konfiskaci, jde jen o omezení ve veřejném zájmu. Chceme zamezit obcházení omezujících opatření, která byla uvalena na Rusko. Jedná se tedy o prevenci.“
Čtěte také
Je možné zmrazit majetek, ale individuálně, nikoli plošně, namítá poslanec.
„Nástroj máme v zákoně o praní špinavých peněz. Ale podle mě nejde plošně zabavovat majetek bez toho, že bychom by si byli jisti, komu patří. Zabavení a zmrazení je rozdíl, ale stejně zabráníte majiteli s majetkem nakládat, ať něco porušil, nebo ne. A v tom je to problematické.“
Nejde o vyvlastnění, ale zmrazení
„Vlastnické právo upřesňují tři parametry,“ vysvětluje Fischer. „Oprávnění vlastníka věc držet, užívat a nakládat s ní. Například ji darovat, zničit. Jednu z těchto složek můžeme omezit, ale vlastnické právo trvá. Žádné vyvlastňování tedy nepřichází v úvahu. Pokud se v případě zmrazení vlastník prokáže, že je naopak například disident, vlastnické právo se plně obnoví.“
Není možné, aby metro stavěla firma, která patří člověku na sankčních seznamech.
Pavel Fischer
Balaš přeci jen schvaluje zmrazení majetků těch, kteří ruského prezidenta podporují a chtěl by důkazní břemeno o legálnosti majetku přenést přímo na ně. „Takže je otázka, jestli bychom neměli přijmout novou právní úpravu. Myslím, že by to nebylo špatné.“
Čtěte také
„Hledejme, jak ruské aktivity omezit,“ žádá senátor. „Novelizujme zákon o pobytu cizinců, zákon, který umožní vidět skutečné vlastníky firem a zákon proti praní špinavých peněz. Také není možné, aby metro v Praze stavěla firma Strabag, která patří člověku na sankčních seznamech a tak dostávala peníze daňových poplatníků. To je ostuda.“
Podle poslance potřebný právní rámec existuje, jen je ho potřeba efektivně využívat. „Například zákon o pobytu cizinců existuje. Je ale věcí každého státu, koho na své území vpustí. Je tak otázkou, jak se s tímto právním rámcem zachází.“
Čtěte také
Ani dokázat vazby na Rusko není těžké, věří senátor.
„Různé složky státu dobře vědí, kdo, jak, kde a od koho získal svůj majetek. Ale musíme jednat rychle, aby nezačali majetek převádět do dalších struktur. Tak, aby se ztratil. To je chvíle pro exekutivu a vláda, policie, finanční úřady a další mají dost informací, aby mohli konat. Zmrazme majetek všech a rozmrazujme individuálně,“ navrhuje Pavel Fischer.
„Máme-li pochybnosti o původu nějakého majetku a okolností, za kterých byl pořízen, můžeme postupovat s souladu s platným trestním zákoníkem. Takže cesta je, ale je třeba s tím začít. Pro plošné zmrazení by bylo třeba přijmout nový zákon, pak by to nebyl problém,“ doplňuje právní souvislosti Vladimír Balaš (STAN).
Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Odpolední publicistika: Ruský plyn jen za rubly. Stopy oligarchů pod sankcemi v českých firmách
Proč chce Rusko po Západu, aby mu za plyn platil výhradně v rublech? Jak náročné je zjistit, které české firmy mohou být napojené na ruské oligarchy ze sankčních seznamů?
-
Jan Jůn: Britové řeší, jak nejlépe na Putinovy oligarchy
V posledních dnech se v Británii stále více diskutuje o co nejrychlejším způsobu, jak oligarchům zkonfiskovat jejich v Rusku nakradené jmění, než jej převedou jinam.
-
Oligarchové už na Putina nemají bezprostřední vliv. I válku kritizují opatrně, vysvětluje novinář
„Když Putin nastoupil, uzavřel s oligarchy jakousi společenskou smlouvu. Stát nebude zkoumat, jak oni získali majetky, a oni nebudou zasahovat do politiky,“ říká Soukup.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.