Veronika Pehe: Kaczyński vychází z polské vládní krize silnější
Když na konci minulého týdne představitelé Práva a spravedlnosti oznámili, že vypovídají koaliční spolupráci, vypadalo to na polské politické scéně na pořádné zemětřesení.
Kritici vlády si už dokonce začali mnout ruce nad možností předčasných voleb. Po týdnu vyjednávání v rámci takzvané Sjednocené pravice, tedy PiS a jeho dvou menších partnerů, se ovšem takový scénář nenaplnil. Naopak, předseda PiS Jarosław Kaczyński jen posílil svou už tak neobvykle silnou pozici hlavního hybatele polské politiky.
K napětí ve vládní koalici došlo poté, co strana Solidární Polsko ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra odmítla podpořit novelu zákona o ochraně zvířat. I když Jarosław Kaczyński je známým milovníkem koček, přeci jen nedohnal vládní koalici na pokraj rozpadu jen kvůli tomu, že mu tak leží na srdci životní podmínky zvířat na kožešinových farmách.
Problém byl jinde
Čtěte také
Skutečným důvodem, jak později vyšlo najevo, byl zákon mnohem klíčovější, pro který Ziobro údajně také odmítl zvednout ruku. Jednalo se o legislativu, která by zajistila imunitu státním úředníkům jednajícím sice protiprávně, ale v dobré víře během pandemie koronaviru. A skandálních rozhodnutí vysokých představitelů vlády v tomto období rozhodně nebylo málo – od pokusu vyhlášení nakonec neuskutečněných voleb – jejich příprava stála státní rozpočet v přepočtu 420 milionů korun – až po objednávku roušek a respirátorů za více než miliardu korun od firmy bývalého obchodníka se zbraněmi.
Ziobro ovšem tento zákon nezablokoval kvůli obavám o spravedlnost, ale z důvodu vlastních politických ambicí. Není žádným tajemstvím, že Ziobro je dlouhodobým rivalem premiéra Morawieckého, kterému se nezdráhá házet klacky pod nohy. Odmítnutí zákona bylo dalším pokusem vydobýt si silnější pozici v rámci vládního tábora.
Kaczyński vicepremiérem
Čtěte také
Ziobrovi se tento riskantní tah nakonec vyplatil. Po dlouhých jednáních nebyl donucen k žádným viditelným ústupkům, jeho strana zůstává v koalici. Zato sám Jarosław Kaczyński, doposud pouze řadový poslanec, se stane vicepremiérem. Jeho přítomnost ve vládě nepochybně zastíní premiéra Morawieckého a to Ziobrovi hraje do karet. Naposledy přitom Kaczyński zastával vládní post v letech 2006–2007, kdy byl předsedou vlády. Pochopil ale, že jeho osoba vzbuzuje u voličů příliš velké antipatie, a ve všech dalších volbách PiS volilo na klíčových pozicích umírněnější kandidáty.
Kaczyński se během současného působení PiS choval jako šéf velké firmy, který se sám drží v ústraní a veškerou zodpovědnost za každodenní chod podniku přenechává svým manažerům. Z této pozice vyvíjí na manažery neustálý tlak, přitom sám nenese žádnou formální zodpovědnost za jejich rozhodnutí a chyby. Pro Kaczyńského to byla jistě výhodná pozice. Nyní se ale konflikt mezi manažery vyostřil natolik, že sám velký šéf vstoupil do vedení firmy. S tím ovšem přebírá i právní zodpovědnost.
I přes Ziobrovu neposlušnost je jeho přítomnost ve vládě pro Kaczyńského zásadní, aby mohl dokončit započatý projekt politizace justice. Politické zemětřesení se tedy nekoná. Je navíc výmluvné, že pro kritiky PiS představovala krize uvnitř vládní koalice větší záblesk naděje na změnu než aktivity opozice. Ta zůstává nadále slabá a fragmentovaná. A dokud tomu tak je, v Polsku k žádné zásadní změně nedojde.
Autorka je komentátorka serveru A2larm
Související
-
Veronika Pehe: Ovládne Právo a spravedlnost soukromá média v Polsku?
Poté, co si vládnoucí Právo a spravedlnost v Polsku podrobilo veřejnoprávní média, slibuje, že „něco“ udělá i s médii soukromými. K tomu by mělo dojít v nejbližší době.
-
Veronika Pehe: Další dějství polské kulturní války. Policie zadržela desítky LGBT+ aktivistů
Před prezidentskými volbami v Polsku se mohlo zdát, že démonizace sexuálních menšin a transgender lidí jako hrozby pro tradiční rodinu byla především volební strategií.
-
Staronovým prezidentem Polska se stal Andrzej Duda
Čím si získal přízeň voličů? A jakou roli sehrála média? Co se dá od Dudy očekávat v jeho druhém funkčním období? Polské prezidentské volby rozebere Pavel Novák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.