Skutečným vládcem Polska je Kaczyński, potřebuje jen prezidenta Propisku, říká bývalý diplomat Janyška
Prezidentské volby v Polsku vyhrál nynější prezident Andrzej Duda, který získal 51,21 procenta hlasů. Volilo ho o půl milionu více voličů než jeho oponenta Rafała Trzaskowského z Občanské platformy.
„Mám pocit, že tyto volby nebyly o těchto dvou kandidátech, ale o třetím muži v pozadí – a tím je Jarosław Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Byly o tom, jestli bude pokračovat kurz, který nastolil před pěti lety,“ míní míní novinář, odborník na Polsko a bývalý diplomat v Polsku Petr Janyška Petr Janyška.
Čtěte také
Kaczyński prý rozhoduje o všem, co se v Polsku děje.
„Je tím skutečným vládcem země. On rozhoduje o tom, kdo bude a nebude ve vládě, kdo bude ředitelem televize nebo rozhlasu. On rozhoduje o jmenování šéfů státních a polostátních podniků. Ale nemá žádnou ústavní funkci, je jen poslanec a šéf strany. Nemá žádnou odpovědnost,“ podotýká odborník na Polsko.
Kaczyński se tváří, že má mandát od většiny Polska převracet zemi vzhůru nohama. Ale ve skutečnosti ho nemá – má většinu pouhých 5 poslanců.
Petr Janyška
Janyška se domnívá, že v případě vítězství Trzaskowského by se Kaczyńskému zhroutila jeho strategie, protože by neměl sílu přehlasovat prezidentova veta. Dudu potřebuje k tomu, aby – stejně jako dosud – podepisoval jím prosazované zákony.
„Mezi lidmi se mu říká Propiska, protože Kaczyńskému podepisoval všechny zákony. Ty se v Polsku často přijímají ze dne na den bez rozpravy nebo mezirezortního řízení. Někdy se také schvalují ve 3 hodiny ráno, to je taková Kaczyńského metoda,“ tvrdí.
Podle mínění některých ústavních právníků Duda podepsal i neústavní zákony, za což by v budoucnu mohl být i souzen, upozorňuje publicista.
Polák srdcem i duší?
Uplynulých 5 let Kaczyńského vlády podle Petra Janyšky rozdělilo Polsko. A propast se stále prohlubuje.
Čtěte také
„Z českých médií mám dojem, že obě strany dělají víceméně to samé. To tak není. Tábor PiS prohlubuje tu propast a vytváří dojem, že je jen jeden model dobrého Poláka a polských hodnot – těmi myslí něco velmi konzervativního a katolického,“ vysvětluje.
Ten, kdo se do tohoto modelu nevejde, je prý pak označován za nepřítele, škůdce nebo zrádce. „Kaczyński o Trzaskowském v kampani řekl, že nemá polské srdce a polskou duši. Nevím, co si pod tím představit, ale tyto argumenty hodně fungovaly,“ doplňuje Janyška.
Polská katolická církev je nesmírně silná a bohatá. Má velkou politickou moc, v podstatě rozhoduje o tom, kdo vyhraje volby. Je běžné, že kněží přímo říkají, koho mají lidé volit.
Petr Janyška
Kaczyńskému přiznává, že je velmi dobrým stratégem, který žije jen politikou. „Žije sám, nikdy neměl manželku, partnerku ani partnera, nezná jazyky, do ciziny nejezdí a jeho život se odehrává mezi jeho bydlištěm a sídlem vládní strany,“ popisuje.
Někdejší polský premiér z let 2006 až 2007 prý zneužívá frustrace lidí, kterým se v uplynulých 30 letech nevedlo příliš dobře. „Dudu volili lidé s velmi nízkým vzděláním, starší lidé a obyvatelé vesnic a menších měst. A především pak východ Polska. Trzaskowského volila větší města a vzdělaní lidé, kteří se nebojí moderního života a Evropy,“ uzavírá odborník na Polsko Janyška.
Jak se za posledních 30 let proměnilo Polsko? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.
Související
-
„Nejnechutnější volební kampaň, co jsem zažil.“ Polsko volilo prezidenta, vítězem je Andrzej Duda
„Je to poprvé, co volební komise nezveřejňuje průběžné výsledky. Je to kontroverzní, ale varování přišlo předem,“ říká polský publicista Tomasz Maćkowiak.
-
Polské volby jsou o změně. Trzaskowski po ní volá, Duda před ní varuje, vysvětluje sociolog Rychard
Je Polsko vzdělané a tolerantní, anebo venkovské a hluboce? Objasňuje šéf Ústavu filosofie a sociologie Polské akademie věd Andrzej Rychard.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.