Veronika Lefrancois: Itálie si připomněla výročí Boloňského masakru, celá pravda možná dosud nevyšla najevo
Itálie si tento týden připomněla výročí jedné z největších tragédií na Apeninském poloostrově. Strage di Bologna neboli Boloňský masakr, jak se tady říká, byl nejkrvavější atentát, jaký země zažila od druhé světové války. Dodnes je považován za jeden z nejničivějších teroristických útoků na evropském kontinentě.
Ručičky na hodinách na hlavním železničním nádraží v Bologni ukazovaly přesně 10 hodin 25 minut 2. srpna 1980, když obrovský výbuch roztrhl nádražní čekárnu. Časovaná bomba, tvořená 23 kily trhaviny, zničila velkou část budovy a zasáhla i vlak stojící na prvním nástupišti.
Čtěte také
V sutinách zahynulo 85 osob a více než 200 jich bylo zraněno. Hodiny, které se v tu chvíli zastavily, se staly symbolem této tragické události a dodnes ukazují 10 hodin 25 minut.
Uprostřed politického chaosu, který v té době panoval v celé Itálii, byla z atentátu zpočátku obviněna ultralevicová teroristická organizace Červené brigády. Záhy se však ukázalo, že za explozi je zodpovědná militantní neofašistická organizace s názvem Ozbrojené revoluční skupiny.
Případ neuzavřen
Čtěte také
Nicméně, i když její členové byli za atentát odsouzeni na doživotí, dodnes prohlašují, že jsou nevinní. Ještě po více než 40 letech vyšetřování nebylo zcela uzavřeno a čas od času se v médiích objeví zprávy o nových odsouzeních. To přispívá k všeobecnému přesvědčení, že celá pravda nevyšla najevo a že hlavní viníci dosud nebyli potrestáni.
Momentálně v Bologni probíhá snad už poslední proces zaměřený na roli, kterou v celé události hrál Licio Gelli, šéf tajné organizace Propaganda Due, zkráceně P2. Tato pseudozednářská lóže byla svého času hotovým státem ve státě a sdružovala politiky, vojenské hodnostáře, příslušníky tajných služeb, bankéře i novináře. Stála za řadou kriminálních afér v Itálii a s největší pravděpodobností i za atentátem v Bologni.
Stále živé téma
Význam odhalení všech skutečností spojených s Boloňským masakrem zdůraznil tento týden italský prezident Sergio Matarella u příležitosti 41. výročí tragédie. To byl i důvod, proč zároveň premiér Mario Draghi podepsal směrnici, která umožňuje přístup k veškerým dokumentům spojeným s jinou tajnou organizací, zvanou Gladio. Jedná se o italskou pobočku tajné sítě rozvětvené během studené války v evropských zemích, která pod záštitou CIA ze zákulisí řídila podvratné aktivity. Jejich cílem bylo zabránit vzestupu komunismu na Západě.
A protože Itálie měla nejsilnější komunistickou stranu v Evropě mimo sovětský blok, organizace Gladio používala, podle všeho, takzvanou strategii napětí, aby se komunisté nedostali k moci. Období mezi koncem šedesátých a polovinou osmdesátých let tak bylo poznamenáno dlouhou sérií politických atentátů, vedených jak extrémní pravicí, tak levicí.
Boloňský masakr byl jejich vyvrcholením. Tato událost natolik šokovala italskou veřejnost, že se celá společnost tehdy znechuceně vzepřela černému i rudému teroru, který po více než dvacet let děsil zemi. Atentát na boloňském nádraží v podstatě završil toto nestabilní období takzvaných olověných let.
Autorka je publicistka
Související
-
Ivan Štern: Terorismus – made in Europe
Před vídeňským barem Kaktus imám Ademsafi Bajrami zapálil svíčku, přidal ji k zářícímu koberci stovek dalších svíček a pozvedl ruce, aby se pomodlil za oběti masakru.
-
Analytik Šándor: Většinová společnost mylně zužuje terorismus na migrační vlnu s hordou zabijáků
Nedávné teroristické útoky ve Francii a Rakousku opět zdvihly otázku, proč někdo, kdo v hostitelské zemi žije od narození, vezme zbraň a postřílí kolemjdoucí.
-
Jan Fingerland: Kdo může za teror v Londýně
Každý teroristický útok je jedinečný, ale současně nese podobné prvky jako řada ostatních. Teoreticky by tedy z nich mělo plynout nějaké poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.