Venezuelané loni kvůli nedostatku potravin zhubli o jedenáct kilogramů

Nejnovější venezuelská studie odhalila, jak závažný je nedostatek potravin v zemi a situace, v níž její obyvatelé žijí, píše jihoamerický server PanAm Post. Studie Univerzity Simóna Bolívara, Ústřední venezuelské univerzity a Katolické univerzity Andrése Bella s názvem Přehled životních podmínek se zaměřila na sedm faktorů loňského roku – chudobu, jídlo, zdraví, vzdělání, osobní bezpečnost, emigraci a práci. Výsledky ukázaly, že Venezuelané nežijí, ale pouze přežívají.

Chudoba, nedostatek potravin, inflace a špatná bezpečnost v důsledku vlády prezidenta Nicoláse Madura v roce 2017 dále rostly a sílily, a překonaly veškerá očekávání. Nejhorší je nedostatek jídla a jeho důsledky. Podle studie Venezuelané hladoví, a v průměru loni zhubli o více než jedenáct kilogramů. V ulicích tomu uštěpačně říkají „Madurova dieta“. Skoro 90 % respondentů uvedlo, že jejich rodina nemá dost vysoký příjem, aby se najedla. A téměř 79 % dotázaných přiznalo, že v posledních třech měsících roku jedli méně, protože nedokázali sehnat potraviny.

Vynechávání jídla

Členka výzkumného týmu Marianela Herreraová na tiskové konferenci zdůraznila, že „průměrný Venezuelan změnil kvůli inflaci stravovací návyky a dnes jí méně než dřív anebo vynechává jídla“. V nejchudších vrstvách chodí spát bez večeře 61 % lidí.

Hyperinflace je dnes ve Venezuele už čtyřciferná. Podle studie žije v chudobě 87 % domácností a z nich je „chronicky chudých“ 30 %. Jestli bude tento trend pokračovat, poměr chronicky chudých rodin poroste a ty pak budou mít mnohem větší potíže z této situace vybřednout, varuje studie. V posledních čtyřech letech vzrostla i extrémní chudoba – z necelých 24 % na 61 % a o skoro desetinu mezi lety 2016 a 2017. Krize také způsobila, že se Venezuela stala nejnásilnější zemí Latinské Ameriky. Podle šetření byl vloni každý pátý obyvatel země obětí nějakého zločinu a denně zemřelo násilnou smrtí 43 mladých lidí.

Levné zboží se na pulty obchodů často nedostane

Nedostatek léků

Tisíce Venezuelanů také umírají kvůli nedostatku léků. Obrovské množství dětí trpí podvýživou a „stojí na prahu smrti“. Podvyživených je dnes více než čtyři miliony občanů. Miliony lidí ze země utekly, ale Madurův režim vytrvale odmítá požádat o mezinárodní humanitární pomoc, protože podle něj by „otevřela dveře zahraniční intervenci“.

Odmítání humanitární pomoci je všude na světě považováno za zločin proti lidskosti, upozorňuje PanAm Post. Ve Venezuele za něj může Maduro a socialismus. Prezident ovšem odmítá, že by země byla v krizi. „Hladovějící Venezuelané se mezitím uchýlili k prohledávání odpadků a vybírání popelnic, aby snědli aspoň něco. A ti, jimž chybí léky, jsou odsouzeni k tomu, aby své poslední dny strávili v bolestech,“ uzavírá PanAm Post.

autor: gzb
Spustit audio