Velikonoce jsou v naší evropské civilizaci opravdu největší svátky, připomíná archeolog Břicháček
„Velikonoce jsou největší křesťanské svátky pro všechny, kteří jsou křesťané, ale i pro ty, které zajímají křesťanské tradice. Nemusíme si nic namlouvat – křesťanská tradice jsou v naší evropské tradici opravdu pro nás všechny významnými dny,“ říká v pořadu Hovory vedoucí oddělení záchranných archeologických výzkumů Západočeského muzea v Plzni a vysokoškolský pedagog Pavel Břicháček.
Přiznává, že sám není praktikující věřící, ale respektuje hodnoty, které křesťanství s sebou nese.
„Vzpomeňme si na desatero božích přikázání a podobně. Já respektuji to, že církev byla z velké části během středověku nositelem kultury a nejen jí. Byť občas prosazování křesťanského vlivu bylo silou, a to je nepříjemné. I za to se tedy ti naši otcové papežové omluvili,“ tvrdí.
Zkoumá klášter v Milevsku
Archeolog Břicháček dlouhé roky zkoumá místo prodchnuté vírou: klášter premonstrátů v Milevsku. V loňském roce našel jeho tým v tajné trezorové místnosti prastarou dřevěnou schránku, která ukrývala vzácnou relikvii. Zdejší řeholníci po staletí věřili, že se jedná o část hřebu, kterým byl Kristus přibit na kříž.
Je i po letech svojí prací nadšen nebo už je to jen rutina? A jak prožívá Velikonoce? Ptá se Eva Hůlková. Poslechněte si pořad v repríze.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.