Vědecké dobrodružství v USA: Rakovinu je potřeba mlátit ze všech stran, říká český vědec

15. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jakub Staszak-Jirkovský v laboratoři
0:00
/
0:00

V americkém Denveru našli lék na rakovinu. Alespoň tak zatím vypadají výsledky českého startupu Machavert – týmu specialistů kolem vědce Jakuba Staszaka-Jirkovského.

Vědecký tým vsadil ve své práci na aktivaci takzvaných NK buněk, které umí napadat a likvidovat rakovinu a mohou tak zesílit účinky imunoterapie. „Dnes se věří, že je to budoucnost onkologické léčby,“ říká Staszak-Jirkovský.

Tým start-upu Machavert sídlí na půdě univerzity v Coloradu

Při léčbě rakoviny se čím dál častěji využívá kombinací různých metod. „Ke třem základním pilířům – chirurgické léčbě, chemoterapii a radioterapii – se jednoznačně přidává imunoterapie,“ popisuje aktuální trend v onkologii imunoložka Jitka Palich Fučíková z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Společnost Machavert získala svůj název po mytickém léčiteli ze starého Řecka.

Výzkum, který zatím trval čtyři roky, se teď nachází ve fázi přípravy na klinické testování. „Myslím, že v našem případě budeme muset provádět test i na opicích, abychom se co nejvíc přiblížili lidem. Bude trvat nejspíš rok nebo rok a půl, než se k testování na lidech dostaneme,“ vysvětluje Jakub Staszak-Jirkovský.

Výzkum zatím vyšel investory v přepočtu na 125 milionů korun

Všechno jde tak rychle díky finanční podpoře od soukromých investorů, ale i od státu Colorado, který dal do výzkumu čtvrt milionu dolarů. 

Myslím si, že budoucnost je v kombinované léčbě a rakovinu je potřeba tak nějak ze všech stran mlátit. To je asi jediný způsob, jak ji přemoct.
Jakub Staszak-Jirkovský

K pacientům by se lék mohl dostat nejdříve v roce 2023 a pomoci by měl u více než třetiny onkologicky nemocných. K získání všech potřebných opatření pro prodej medikamentu bude ale firma muset sehnat ještě v přepočtu více než pět miliard korun.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související