Vědecké dobrodružství v USA: Rakovinu je potřeba mlátit ze všech stran, říká český vědec

V americkém Denveru našli lék na rakovinu. Alespoň tak zatím vypadají výsledky českého startupu Machavert – týmu specialistů kolem vědce Jakuba Staszaka-Jirkovského.

Vědecký tým vsadil ve své práci na aktivaci takzvaných NK buněk, které umí napadat a likvidovat rakovinu a mohou tak zesílit účinky imunoterapie. „Dnes se věří, že je to budoucnost onkologické léčby,“ říká Staszak-Jirkovský.

Při léčbě rakoviny se čím dál častěji využívá kombinací různých metod. „Ke třem základním pilířům – chirurgické léčbě, chemoterapii a radioterapii – se jednoznačně přidává imunoterapie,“ popisuje aktuální trend v onkologii imunoložka Jitka Palich Fučíková z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Výzkum, který zatím trval čtyři roky, se teď nachází ve fázi přípravy na klinické testování. „Myslím, že v našem případě budeme muset provádět test i na opicích, abychom se co nejvíc přiblížili lidem. Bude trvat nejspíš rok nebo rok a půl, než se k testování na lidech dostaneme,“ vysvětluje Jakub Staszak-Jirkovský.

Všechno jde tak rychle díky finanční podpoře od soukromých investorů, ale i od státu Colorado, který dal do výzkumu čtvrt milionu dolarů. 

K pacientům by se lék mohl dostat nejdříve v roce 2023 a pomoci by měl u více než třetiny onkologicky nemocných. K získání všech potřebných opatření pro prodej medikamentu bude ale firma muset sehnat ještě v přepočtu více než pět miliard korun.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.