Vědecké dobrodružství v USA: Rakovinu je potřeba mlátit ze všech stran, říká český vědec
V americkém Denveru našli lék na rakovinu. Alespoň tak zatím vypadají výsledky českého startupu Machavert – týmu specialistů kolem vědce Jakuba Staszaka-Jirkovského.
Vědecký tým vsadil ve své práci na aktivaci takzvaných NK buněk, které umí napadat a likvidovat rakovinu a mohou tak zesílit účinky imunoterapie. „Dnes se věří, že je to budoucnost onkologické léčby,“ říká Staszak-Jirkovský.
Při léčbě rakoviny se čím dál častěji využívá kombinací různých metod. „Ke třem základním pilířům – chirurgické léčbě, chemoterapii a radioterapii – se jednoznačně přidává imunoterapie,“ popisuje aktuální trend v onkologii imunoložka Jitka Palich Fučíková z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Výzkum, který zatím trval čtyři roky, se teď nachází ve fázi přípravy na klinické testování. „Myslím, že v našem případě budeme muset provádět test i na opicích, abychom se co nejvíc přiblížili lidem. Bude trvat nejspíš rok nebo rok a půl, než se k testování na lidech dostaneme,“ vysvětluje Jakub Staszak-Jirkovský.
Všechno jde tak rychle díky finanční podpoře od soukromých investorů, ale i od státu Colorado, který dal do výzkumu čtvrt milionu dolarů.
K pacientům by se lék mohl dostat nejdříve v roce 2023 a pomoci by měl u více než třetiny onkologicky nemocných. K získání všech potřebných opatření pro prodej medikamentu bude ale firma muset sehnat ještě v přepočtu více než pět miliard korun.
Související
-
Vědecké dobrodružství v USA: Velké vodíkové plány Čechů ve Spojených státech
Čeští podnikatelé chtějí vydělat na americkém nedostatku vodíku. Nedaleko Charlestonu ve státě Tennessee postavili vodíkovou továrnu.