Vědci píší nový slovník spisovné češtiny. Hotový bude nejdřív za 10 let

Ottův slovník naučný – 27 dílů, 27 789 stran
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ottův slovník naučný – 27 dílů, 27 789 stran

Čeština je živý jazyk, a proto aktuální slovník ze 60. let minulého století pomalu přestává stačit. Vědci z Ústavu pro jazyk český se tedy v roce 2012 pustili do práce na novém slovníku přístupném na internetu.

Zatím je však pro uživatele zpracováno jen písmeno „A“. „Krčí se tam sice jedno písmeno, ale je to 2 700 hesel,“ říká Pavla Kochová, vedoucí oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český Akademie Věd.


Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie Věd, říká, že nejde jen o slovník. Zastaralá jsou prý i pravidla českého pravopisu a dodává: „Vznikají nové zdroje poučení o češtině. Kromě toho taky reflektujeme možnosti elektronické publikace oproti té papírové.“

Nový slovník by měl ve finále obsahovat přibližně shodný počet slov jako jeho předchůdce, podle Pavly Kochové byli ale autoři projektu už u prvního písmene překvapeni tím, jak výraznou proměnu čeština během několika desetiletí prodělala. „Zjistili jsme, že v našem slovníku je oproti tomu staršímu o tisíc slov navíc. Ta proměna byla obrovská,“ srovnává.

Například slovo „adrenalin“ bylo od 60. let obohaceno hned o dva nové významy. Kromě původního významu „hormon“ přibylo ještě „silné vzrušení/napětí“ a „sportovní aktivita“, která takové vzrušení vyvolává.

Při odborném zadávání hesel autoři pracují s korpusem jazyka českého, který zahrnuje slova z písemného i mluveného projevu a obsahuje aktuálně kolem 3,5 miliardy slov. Náhodný vzorek je podle Pavly Kochové stanoven na 300 výskytů a ty se jeden po druhém poctivě procházejí. „Ty ustálené lexikalizované pak zařadíme do slovníku,“ uzavírá.