Ve stanu Českého rozhlasu Plus se vylíhne faraonův had

Vědecké experimenty patří nejen do laboratoře. Při jednom takovém si můžete vykouzlit mýtického hada, třeba doma v kuchyni.
Milovníci chemie si přijdou u pokusu faraonův had na své. Stačí k tomu pár ingrediencí, které najdete i u vás doma.
Reportérka Tereza Šťastná s edutainerkou Monikou Šnaiberkovou provedly pokus jménem faraonův had. K tomu stačí jen pár ingrediencí: miska, obyčejný písek, líh, moučkový cukr a především jedlá soda. Potřebnou směs, která je nezbytná k celému pokusu, vytvoříme tak, že smícháme moučkový cukr s jedlou sodou.
Samozřejmě jako každé „mládě“ musí mít i faraonův had nějaké hnízdo, ve kterém se vylíhne. Stačí jen v písku udělat jamku, do které Monika Šnaiberková následně vložila směs cukru smíchaného se sodou.
Téměř žádné „mládě“ se nevylíhne bez tepla, proto nám k tomu poslouží líh. Lihem navlhčíme písek okolo směsi a následně zapálíme. V tuto chvíli se už můžeme dívat na proces líhnutí. „Na začátku se začne líhnout několik malých hadů, kteří se potom spojí dohromady v jednoho velkého hada,“ prozrazuje edutainerka.
Celý experiment je založen na chemické reakci spalování uhlíku, který se nachází v cukru. „Jedlá soda je v experimentu proto, že při spalování vytváří oxid uhličitý. Díky němu cukr napění a to vytvoří pěnového hada,“ vysvětluje edutainerka Monika. Had je černý proto, že je tvořen pouze ze spáleného uhlíku.
Všechny tyto ingredience má většina domácností, proto si můžete vyzkoušet tento neobvyklý experiment i v pohodlí domova. Nebo se na něj můžete přijít podívat ve čtvrtek 8. září od 10 do 17 hodin do stanu Českého rozhlasu Plus, který najdete U Branky v Plzni.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.