Vánoce bez třpytek. Nebezpečné mikroplasty se s nimi dostávají do potravního řetězce, varují vědci

6. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Třpytky z ozdob se dostávají do oceánů a z nich do potravního řetězce.

Plastové třpytky jsou součástí nejen vánočních ozdob, ale i balících papírů. Vědci přitom upozorňují na to, jak nebezpečné jsou tyto plasty pro životní prostředí a možná i pro lidské zdraví. Miniaturní plastové částice se totiž dostanou do oceánů, a pak potravním řetězcem na náš jídelníček. Podle studie vědců z univerzity v Plymouthu se plastové mikročástice nacházely v tělech třetiny všech ryb, které byly v daném období uloveny nedaleko Velké Británie.

Podle mořské bioložky Winnie Courtene Jonesové se drobné plastové částice dostávají do potravního řetězce přes drobné živočichy a zooplankton. Přítomnost plastu ve škeblích potvrzuje i bioložka Sarah Dudasová z Centra pro výzkum měkkýšů. Mikroplasty její tým objevil ve všech škeblích, které zkoumal.


Mikrosplastové částice jsou kousky plastů menší než pět milimetrů. Kanál CBC informoval o výzkumu kanadských odobrníků, kteří ve vodách v oblasti Britské Kolumbie naměřili koncentraci až 25 tisíc plastových částic na jeden metr krychlový vody.

Vědci se rozhodli za zákaz používání třpytek bojovat a zatím jsou poměrně úspěšní. Třeba v americké Kalifornii se zákaz podařilo odhlasovat už před dvěma lety a v roce 2020 by měl vstoupit v platnost. Ke Kalifornii se postupně přidalo už šest dalších amerických států a podobný plán má i britská vláda. I přes tyto alarmující informace ale vědci uznávají, že zatím nejsou jednoznačné informace o tom, jaký dopad má přítomnost plastových částic na bezpečnost jídla.

Pomocnou ruku v otázce třpytek se vědcům rozhodla podat například britská síť školek Tops Day Nurseries. Místní personál se rozhodl, že dětem při tvoření vánočních přání nedovolí třpytky používat. A letos v létě přistoupili k zákazu třpytek třeba také organizátoři festivalu v americké Forecastlu.

Plastové částice se do vody ale samozřejmě nedostávají jen ze třpytek. Zdrojem tohoto znečištění je třeba i záměrně vyhozený plastový odpad nebo syntetické tkaniny, jejichž praním se uvolňují tisíce mikrovláken do odpadních vod.

Více z pořadu