Válka a dezinformace: Abychom ochránili toleranci ve společnosti, která tolerantní chce být, musíme být netolerantní k netoleranci

24. duben 2022

„Válka se rodí v myslích lidí. Proto v myslích lidí musíme vytvořit obranu míru,“ píše se ve (volném) překladu úvodu zakládající listiny Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu z roku 1945. Je zřejmé, že si už na konci 2. světové války – nejničivější v dějinách lidstva – zakládající země uvědomovaly význam vzdělání, svobodného přístupu k informacím a deklarovaly svou snahu je zajistit. 

O necelých 80 let později je zřejmé, že přístup k informacím nestačí – důležitější je schopnost rozlišit jejich věrohodnost.

Čtěte také

„Jak máme odlišit skutečnou informaci od dezinformace? Jak máme odlišit ,fejk‘ od reálné informace,“ ptá se publicista, facebookový aktivista a častý kritik veřejnoprávních médií Pavel Černocký. Sám patří i ke kritikům českého rozhodnutí o zablokování osmi našich dezinformačních webů.

Mluvčí skupiny, která se snaží bojovat proti dezinformacím Čeští elfové Bohumil Kartous oponuje citací filozofa Karla Poppera: „Proto, abychom ochránili toleranci ve společnosti, která tolerantní chce být, musíme nutně být netolerantní k netoleranci.“

Do jaké míry se v souvislosti s válkou na Ukrajině podařilo, nebo nepodařilo, zabránit šíření lží a dezinformací na sociálních sítích a v médiích? Proruská interpretace „speciální operace“, která není nic jiného než válka – našla prostřednictvím internetu a sociálních sítí velmi rychle cestu i do českého kyberprostoru.

Čtěte také

Sdružení CZ.NIC zablokovalo po zahájení ruské agrese několik českých domén šířících dezinformace. Pro připomenutí – stejně už od rok 2014 postupovali u víc než 760 dalších případů.

I sám autor pořadu Zaostřeno Vít Pohanka má osobní zkušenost s dezinformátory na sociálních sítích. Jaké? To už poslechněte sami v audiozáznamu pořadu.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související