Vakcínu proti viru zika budeme mít až za několik let, říká předseda vakcinologické společnosti

1. únor 2016

Aktuní riziko nákazy virem zika v České republice nehrozí. Přesto je řada otázek, které se objevují pro případ většího rozšíření.

Odpovídá Roman Prymula, ředitel FN Hradec Králové a předseda České vakcinologické společnosti.

Skutečně se občané České republiky nemusejí nákazy obávat?

„Nejsme tu exponováni přenašeči, tedy komáry. Nepochybně může nastat tato situace v letních měsících, kdy by v jižních částech Evropy mohlo k nákaze docházet. Ta sitauce tady je opravdu jiná než v tropických zemích. V tuto chvíli nehrozí občanům České republiky ohrožení. To jediné riziko je zavlečení viru ze země původu, kde se vyskytuje,“ vysvětluje Prymula.

Je jediným přenašečem komár? Udájně se může nákaza přenášet i pohlavním stykem.

„Případy přenosu pohlavním stykem jsou zdokumentovány dva, z nichž jeden je potvrzený. Ale to je tak minoritní záležitost, že já nepředpokládám, že by k tomu mohlo docházet. Hypotetické riziko to je, ale vzhledem k té frekvenci to není nic, čeho bychom se měli bát v našich podmínkách," konstatuje Prymula.

Proč došlo k současné situaci?

Virus zika tu podle Romana Prymuly byl již dlouhou dobu, ale nezpůsoboval závažná onemocnění, proto se o něj světová odborná veřejnost nezajímala. Primula upozorňuje na patogeny, podobné jako byl např. v případě viru SARS a připomíná, že se tyto případy dají těžko předvídat.

„Víme naprosto málo, jakým způsobem dochází k přenosu, ve smyslu možného potencionálního vektoru dalších komárů. Včetné délky inkubační doby, jak dlouho se vyskytuje virus v krvi nakaženého jedince. Zatím máme jen intervaly, ty přesné informace chybí a prověřují se.“

Jak dlouho může trvat vývoj vakcíny?

„Narozdíl od viru ebola, kdy tu byla řada kandidátních vakcín, které se vyvíjely v průběhu, tak u viru zika jsme naprosto na začátku. Vývoj té vakcíny je v řádu několika let, i při zrychleném režimu,“ odpovídá Prymula.

Celý rozhovor s Romanem Prymulou, ředitelem FN Hradec Králové a předsedou České vakcinologické společnosti si poslechněte ze záznamu Českého rozhlasu Plus.

autoři: bur , bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.