Václav Cílek: Mladí mají pocit rozkradené budoucnosti
Geolog, klimatolog a spisovatel je přesvědčený, že budoucnost, která přijde a na kterou jsme psychologicky špatně připraveni, bude složitější než doba, která je za námi. (repríza)
Podle hosta pořadu Osobnost Plus je dobré mluvit v souvislostech. O důsledku lidského chování na životní prostředí, o pravděpodobnostech, nikoli o pravdách. Dopad lidstva na ekologii je ale podle Václava Cílka nesporný.
Čtěte také
„Člověk má rozsáhlý vliv na chod planety. Není to jen produkce oxidu uhličitého, ale máme v životním prostředí dusičnany, hnojiva a acidifikace oceánů. Lidí je hodně, hodně máme také dobytka,“ vysvětluje.
Ukradená budoucnost?
Velký posun dnešní doby vidí klimatolog ve skutečnosti, že environmentální otázky nejsou už jen tématem pro levicově orientované lidi, ale pro naši mladou generaci.
„I pravice si uvědomuje, že když bude problém s ropou a podobně, bude problém s penězi a ekonomikou celkově. Proto s tím je třeba něco dělat.“
Čtěte také
„Co se týče mladé generace, tak sleduji, jak mají pocit, že mají ukradenou budoucnost. Že nebude tak dobrá, jak si mysleli. Dokonce může být o moc horší než to, co už prožili jejich rodiče. Je vlastně rozkradená. Jsou tady nadělané dluhy – v bankách, v atmosféře, v ovzduší i v půdě. Druhý pocit je, že svět je zhuntovaný a že ho dostávají do rukou ve stavu, kdy ho generace před nimi už poničily… a ještě jim jen rozdávají rady.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Václavem Cílkem. Dozvíte se, jak se dívá na problém uhlíkové stopy a na překážky, které brání tomu, jak ji snižovat.
Související
-
Cílek: Po starých stezkách se šířilo křesťanství i mor. Cesty vždy přinášejí dobré i špatné zprávy
Václav Cílek o obchodních stezkách, hedvábné, jantarové. Obchodní trasy protkávaly střední Čechy. Archeologové po nich pátrají? Připravila Tereza Hrstková
-
Kniha Václava Cílka: Ruka noci podaná
Jak konkrétně se zachovat v čase ekologické katastrofy, jak reagovat na výpadek elektřiny či vznik epidemie. Připravil Lukáš Hurník.
-
Led je surovina, která proměnila západní civilizaci, říká geolog Cílek
Třeba o čirém skle, asfaltu, hliníku nebo úplně obyčejném ledu. Především na něj a na to, jak důležitou hrál v minulosti roli, se ptala Tereza Hrstková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.