V Yellowstone si nikdo nedovolí odhazovat odpadky. U nás máme pocit, že jsou národní parky všech a tak je v nich vše dovoleno, říká prezident EUROPARCu Hošek
Co si představíte, když se řekne národní park? Někdo prales Boubín na Šumavě, jiný naopak vrchol Sněžky, další meandry řeky Dyje a ostatní labské pískovce.
Čtěte také
A není divu – všechny leží v našich čtyřech národních parcích, přičemž ten krkonošský je nejstarší a letos mu je rovných 60 let, Národní park Šumava je největší a nejrozlehlejší, Národní park Podyjí je nejnížinnější a nejmenší a Národní park České Švýcarsko nejmladší a jsou v něm pískovcová města. A v poslední době je také nejčastěji skloňovaný – nejdřív kvůli kůrovcové kalamitě, od loňského roku i kvůli obřímu lesnímu požáru.
V jaké je dnes České Švýcarsko kondici a jak vypadají naše další tři parky ve srovnání s těmi evropskými nebo světovými? Proč se Američané a Kanaďané chovají v národních parcích jinak než my? Bylo by dobré zavést do národních parků vstupné? A mají šanci na našem území vzniknout další dva národní parky – Křivoklátsko a Soutok na jihu Moravy –, jak plánuje vláda?
Natura zamířila do Národního parku České Švýcarsko a do Krkonošského národního parku a s prezidentem evropské asociace národních parků a chráněných území EUROPARC Michaelem Hoškem je zkoumala Markéta Ševčíková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.