V Yellowstone si nikdo nedovolí odhazovat odpadky. U nás máme pocit, že jsou národní parky všech a tak je v nich vše dovoleno, říká prezident EUROPARCu Hošek
Co si představíte, když se řekne národní park? Někdo prales Boubín na Šumavě, jiný naopak vrchol Sněžky, další meandry řeky Dyje a ostatní labské pískovce.
Čtěte také
A není divu – všechny leží v našich čtyřech národních parcích, přičemž ten krkonošský je nejstarší a letos mu je rovných 60 let, Národní park Šumava je největší a nejrozlehlejší, Národní park Podyjí je nejnížinnější a nejmenší a Národní park České Švýcarsko nejmladší a jsou v něm pískovcová města. A v poslední době je také nejčastěji skloňovaný – nejdřív kvůli kůrovcové kalamitě, od loňského roku i kvůli obřímu lesnímu požáru.
V jaké je dnes České Švýcarsko kondici a jak vypadají naše další tři parky ve srovnání s těmi evropskými nebo světovými? Proč se Američané a Kanaďané chovají v národních parcích jinak než my? Bylo by dobré zavést do národních parků vstupné? A mají šanci na našem území vzniknout další dva národní parky – Křivoklátsko a Soutok na jihu Moravy –, jak plánuje vláda?
Natura zamířila do Národního parku České Švýcarsko a do Krkonošského národního parku a s prezidentem evropské asociace národních parků a chráněných území EUROPARC Michaelem Hoškem je zkoumala Markéta Ševčíková.
Související
-
S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog
Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem?
-
Nikdy si nemůžu říct, že se mi nechce vstávat. Ale taky jsem absolutně svobodný, tvrdí sedlák Pitek
Jak vypadají novodobí sedláci a jak se liší od těch, které si pamatujete z filmů a kteří hospodařili na našem území před sto lety?
-
Dá se žít v maringotce se dvěma malými dětmi? „Dá a je to skvělé!“ říká experimentátor Ice Kucka
Svět se mění a s ním i představy lidí o životním stylu. Po letech nadbytku a hýření přichází touha po jednodušším životě i bydlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.