V Praze vznikl první syrský internetový vyhledávač
Vnímání internetu jako svobodného a demokratického média se mění. Víra v to, že po zadání dotazu do internetového vyhledávače vypadne seznam všech stránek a odkazů podle relevance k formulaci otázky, začíná hraničit s naivitou.
Výsledky a informace generované internetovými vyhledávači jsou ovlivněny komerčními zájmy, reklamou. V poslední době i politickými tlaky. Na jedné straně stojí služby, které reagují na politickou situaci nebo útlak „zespoda“, na straně druhé státem vytvořené vyhledávače, které cenzurují informace.
Shamra je starověké území kolem dnešní Latákie. Je to také internetový vyhledávač, první syrská služba tohoto druhu. Vytvořená v Praze. „Vyhledávač neuspokojuje jen vaše dotazy, ale odráží i kulturu země. Protože vy chcete fakta a informace, hledáte znalosti,“ říká Shadi Saleh, autor projektu Shamra.
Shadi studuje v doktorském programu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Shamra je jeho soukromým podnikatelským nápadem.
V projektu Shamra je po měsíčním provozu nejnavštěvovanější stránkou zpravodajství ze Sýrie. Do vyhledávacího pole lidé nejčastěji kladou dotaz na situaci v jednotlivých syrských městech.
„V Sýrii je elektronické bankovnictví zakázané, nemůžete si přes internet koupit ani letenku. Kvůli sankcím přestaly v Sýrii fungovat a zablokovaly se stovky syrských webových stránek. Nedávno přestalo fungovat zabezpečení a ochrana stránek. Takže na oblasti IT se protisyrské sankce hodně podepsaly. To mě před rokem motivovalo k vytvoření Shamry.“
Shadimu se podařilo přesvědčit syrské investory. „Vyhledávač jsme spustili na začátku září 2015. Zájem uživatelů jsem nečekal. Myslím, že jsme je oslovili tím, jak rozumíme jejich situaci.“

V Sýrii nefunguje elektřina nepřetržitě. Na webu Shamra je pole pro dotaz „Kdy dnes půjde elektřina?“ A vyhledávač najde aktuální informace.
„Shamra pomáhá lidem s jejich skutečnými potřebami. Službu, kterou vyvíjíme, bych nazval Ztracení a nalezení. V chaosu současného konfliktu se lidé často ztrácejí. Nabízíme službu, kde vznesete dotaz na určitého člověka a vyhledávač se vám o něm snaží přinést informace, a to za pomoci zpětné vazby od uživatelů.“
Podle posledních údajů se k Shamře připojí denně 10.000 uživatelů. V globálním hodnocení webových stránek, kde na prvním místě je google, poskočila Shamra za poslední týdny na příčku číslo 787000. Ještě před pár dny byla na čísle 970 tisíc.
Celá Sýrie na jedné webové stránce, tak zní reklamní slogan na Shamru. V Sýrii je Shamra první, kdo internetový vyhledávač nabízí. „Nejsme jen první syrskou službou tohoto druhu, nic podobného neexistuje nikde jinde v arabském světě,“ dodává Shadi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.