V Paříži vraždil Francouz, který „nenávidí cizince“. Těžko říct, kolik takových je, ale jazyk veřejné debaty hrubne, říká zpravodaj Balucha

27. prosinec 2022

Těsně před Vánocemi otřásla Francií vražda tří Kurdů. Pravděpodobného pachatele policie rychle po činu zatkla. Kurdové následně uspořádali v Paříži demonstrace, na kterých došlo k potyčkám s policií. „Vypověděl, že cílil na cizince. Dokonce řekl, že zvažoval útok i ve čtvrti Saint-Denis a nakonec nezaútočil. Protože neměl vhodné oblečení, které nebylo slučitelné s útokem,” rozebírá postup útočníka zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Martin Balucha.

„Nakonec zaútočil v 10. pařížském obvodu u kurdského centra,” dodává v pořadu Interview Plus. Podle zjištěných informací se útočník postupně radikalizoval. 

Čtěte také

„Zaútočil i minulý rok v oblasti Bercy na uprchlický tábor, kde mačetou poranil několik uprchlíků. Před lety do jeho v domu vtrhli cizinci a on se bránil. To vysvětluje jako spouštěcí prvek ve svém chování,” doplňuje Balucha.

Podezřelý muž byl přitom krátce před útokem vyšetřován a souzen. „Byl propuštěn na svobodu zhruba jedenáct dní před samotným útokem na kurdské kulturní středisko,” popisuje Balucha.

Útok Kurdové spojují s Tureckem

„Kurdové, kteří demonstrovali bezprostředně po útoku, si stěžovali, že francouzská policie není schopná zajistit jejich bezpečí,” vysvětluje Balucha prvotní záměr protestů. Podle výpovědí, které získal na místě, vnímají Kurdové útok jako pokračující útisk Kurdů.

Jazyk veřejné debaty Francouzů nějak hrubne.

„Demonstrující kurdská menšina dává útok do paralely k jinému útoku před 10 lety, který spojují s politickými záměry a kdy v Paříži zemřeli tři kurdští aktivisté,” rozvádí Balucha.

Čtěte také

Podle něj tak na demonstracích zaznívá i hlasitá kritika tureckého prezidenta Erdogana. Žádný politický motiv však zatím potvrzen nebyl.

Podle Baluchy útok o stavu dnešní francouzské společnosti příliš nevypovídá. „Útok v hlavě toho člověka už evidentně nějakou dobu zrál,” uvažuje.

Míru nenávistných proudů ve Francie a jejich vlivu na útočníka je prý těžké zhodnotit.

Složitá společnost

Současná situace ve francouzské společnosti je však přinejmenším problematická. „Někteří politici upozorňují na banalizaci některých hlasů. Na problém s šířením nenávisti ve Francii politici upozorňují už dlouho,” komentuje proměny Balucha. „Vidíme, že ten jazyk hrubne.”

Martin Balucha, zpravodaj

Nenávistné názory se ve Francii dobře šíří i kvůli velkému prostoru v médiích.

„Tyto názory se pak dostávají do širší veřejnosti, do mainstreamu, ale těžko říct, jestli je Francouzů s tímto názorem víc, nebo si toho teď jen víc všímáme,” uvažuje Balucha.

Mezi příznivce extrémních proudů se řadí i vysocí politici. Příkladem je podle Baluchy krajně pravicový komentátor Éric Zemmour, který na svých politických mítincích ostře vystupuje proti přistěhovalcům.

„Někteří politici pak upozorňují na to, že toto může být problém a může to skutečně vést k podobným útokům,” uzavírá.

V celém Interview Plus se také dozvíte jak chtějí soužití řešit politici nebo jak se k útoku postavil prezident Emmanuel Macron, nebo jak francouzskou společnost ovlivnila energetická krize. Pořadem provází Jan Bumba.

autoři: Jan Bumba , mwal
Spustit audio

Související