V novém Muzeu literatury chceme udělat sbírky, které budou trojrozměrné, prozrazuje jeho budoucí ředitel

12. květen 2021

Tuzemská literatura bude mít své vlastní muzeum. Sídlit má v nově rekonstruované Petschkově vile v pražském Bubenči a bude součástí Památníku národního písemnictví. Ředitel nového Muzea literatury Zdeňek Freisleben tvrdí, že půjde o 3D muzeum. „Jinde ve světě se především ukazují rukopisy knih, které kdy byly autorovi vydány. A kontext je daný tou osobností. My chceme postavit sbírky, které budou, dá se říct, trojrozměrné.“

Knihy tam samozřejmě vystaveny budou, ale i rukopisy, poznámky, vzpomínky, tedy vše co souvisí s literární tvorbou. „Toto propojení je velice zajímavé a kontext, to je to, co bude mít naše muzeum jiné.“ 

Čtěte také

Ředitel Freisleben popisuje koncept, který už kdysi vyzkoušeli s výstavou spisovatelky Libuše Moníkové, která je víc známá v Německu než u nás.

„Byla tam hudba, co s ní souvisela, záběry z filmu, který jsme měli natočený, dokumentární záběry, její rozhovory, úvahy a věci, které souvisely s jejím životem. Podobnou koncepci jsme zvolili u nové budovy. Nebude to ale stálá expozice, ale bude se postupně proměňovat,“ dodává. 

Celý rozhovor pořadu Hovory Petra Viziny si poslechněte v audiozáznamu. 

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.