V novém Muzeu literatury chceme udělat sbírky, které budou trojrozměrné, prozrazuje jeho budoucí ředitel
Tuzemská literatura bude mít své vlastní muzeum. Sídlit má v nově rekonstruované Petschkově vile v pražském Bubenči a bude součástí Památníku národního písemnictví. Ředitel nového Muzea literatury Zdeňek Freisleben tvrdí, že půjde o 3D muzeum. „Jinde ve světě se především ukazují rukopisy knih, které kdy byly autorovi vydány. A kontext je daný tou osobností. My chceme postavit sbírky, které budou, dá se říct, trojrozměrné.“
Knihy tam samozřejmě vystaveny budou, ale i rukopisy, poznámky, vzpomínky, tedy vše co souvisí s literární tvorbou. „Toto propojení je velice zajímavé a kontext, to je to, co bude mít naše muzeum jiné.“
Čtěte také
Ředitel Freisleben popisuje koncept, který už kdysi vyzkoušeli s výstavou spisovatelky Libuše Moníkové, která je víc známá v Německu než u nás.
„Byla tam hudba, co s ní souvisela, záběry z filmu, který jsme měli natočený, dokumentární záběry, její rozhovory, úvahy a věci, které souvisely s jejím životem. Podobnou koncepci jsme zvolili u nové budovy. Nebude to ale stálá expozice, ale bude se postupně proměňovat,“ dodává.
Celý rozhovor pořadu Hovory Petra Viziny si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Dřív bylo bohatstvím mít informace, teď je bohatý, kdo se jimi nenechá zahltit, říká šéf knihovny
„Hluboký, kulturní sentiment k papírové knize tady stále je. Nemusí každý vědět, že to je skutečně česká záležitost,“ tvrdí ředitel pražské Městské knihovny Tomáš Řehák.
-
30 let trvání pražské knihovny Libri Prohibiti
Instituce, která uchovává unikátní výtisky české a slovenské samizdatové a exilové literatury. O historii knihovnynatáčela Hana Soukupová.
-
Klára Vlasáková: Knihovny potřebujeme všichni
Letos uplynulo sto let od vzniku zákona o veřejných knihovnách. Proč jejich zaměstnanci živoří?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.