S digitální kopií se může historikům pracovat lépe než s pergamenem, říká Klimek z Národní knihovny
„Digitální knihovna Manuscriptorium má už zhruba polovinu našeho středověkého fondu zdigitalizovanou,“ říká v pořadu Hovory ředitel historických a hudebních fondů Národní knihovny České republiky Tomáš Klimek.
Manuscriptorium v posledních letech narostlo jak obsahem, tak počtem partnerů. „Měl bych zmínit, že to je digitální knihovna nejen pro dokumenty z Národní knihovny, nejen pro dokumenty z českých institucí, ale pro historické dokumenty z víc než stovky institucí z celé Evropy a dokonce některých mimoevropských,“ vysvětluje.
Podle ředitele Klimka je pro badatele zajímavé to, že roste počet digitálních nástrojů, díky kterým jde s dokumenty pracovat jiným způsobem než v jejich pergamenové nebo papírové podobě.
Pergamen si sice můžete zvětšit lupou, ale zdigitalizovaný dokument jde zkoumat daleko podrobněji.
Čtěte také
„Když máme dobrou fotografii, tak u některých rukopisů se z digitální kopie čte líp než z originálu. Můžeme je různě nasvítit nebo i jinak zčitelnit. Dokonce máme možnost strojově rozpoznat něco, co není pouhým okem vidět. Ale když mluvím o digitálních nástrojích, mám na mysli takové, které umožňují práci s velkým množstvím dokumentů a zejména s informacemi v nich obsaženými. A to takového druhu, jaký bychom v analogové podobě dosáhli třeba za třicet let studia.“
Dokumenty se tak mohou napojit na nejrůznější fulltextové edice a vyhledávání, porovnávat se dají i celé texty.
Čtěte také
„To nám umožňuje vyhledat podrobnosti, které by badatel jinak dohledával v řádu desítek let. Některé by ho jistě vůbec nenapadly. Máme možnost zapojit srovnávač obrazů, kde porovnáváme kupříkladu s atributy světců napříč komplexem zdigitalizovaných dokumentů. Je tam celá řada dalších nástrojů, které otevírají nové otázky. Jsme stále v období určitého přechodu paradigmat. A to, že se nyní masově digitalizuje, to je pouze první krok k budoucímu zpracování. To umožní zabývat se tématy dosud možná těžko myslitelnými,“ myslí si ředitel Klimek.
„Historik si dnes musí vybírat z nepřeberné změti informací z minulosti. Něco, čím má možnost oslovit současného čtenáře. A digitalizací se mu ta škála výrazně otevřela,“ dodává.
Celý pořad Hovory Vlastimila Ježka najdete v audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka