S digitální kopií se může historikům pracovat lépe než s pergamenem, říká Klimek z Národní knihovny

12. březen 2021

„Digitální knihovna Manuscriptorium má už zhruba polovinu našeho středověkého fondu zdigitalizovanou,“ říká v pořadu Hovory ředitel historických a hudebních fondů Národní knihovny České republiky Tomáš Klimek.

Manuscriptorium v posledních letech narostlo jak obsahem, tak počtem partnerů. „Měl bych zmínit, že to je digitální knihovna nejen pro dokumenty z Národní knihovny, nejen pro dokumenty z českých institucí, ale pro historické dokumenty z víc než stovky institucí z celé Evropy a dokonce některých mimoevropských,“ vysvětluje.

Tomáš Klimek, host pořadu Hovory

Podle ředitele Klimka je pro badatele zajímavé to, že roste počet digitálních nástrojů, díky kterým jde s dokumenty pracovat jiným způsobem než v jejich pergamenové nebo papírové podobě.

Pergamen si sice můžete zvětšit lupou, ale zdigitalizovaný dokument jde zkoumat daleko podrobněji.

Čtěte také

„Když máme dobrou fotografii, tak u některých rukopisů se z digitální kopie čte líp než z originálu. Můžeme je různě nasvítit nebo i jinak zčitelnit. Dokonce máme možnost strojově rozpoznat něco, co není pouhým okem vidět. Ale když mluvím o digitálních nástrojích, mám na mysli takové, které umožňují práci s velkým množstvím dokumentů a zejména s informacemi v nich obsaženými. A to takového druhu, jaký bychom v analogové podobě dosáhli třeba za třicet let studia.“

Dokumenty se tak mohou napojit na nejrůznější fulltextové edice a vyhledávání, porovnávat se dají i celé texty.

Čtěte také

„To nám umožňuje vyhledat podrobnosti, které by badatel jinak dohledával v řádu desítek let. Některé by ho jistě vůbec nenapadly. Máme možnost zapojit srovnávač obrazů, kde porovnáváme kupříkladu s atributy světců napříč komplexem zdigitalizovaných dokumentů. Je tam celá řada dalších nástrojů, které otevírají nové otázky. Jsme stále v období určitého přechodu paradigmat. A to, že se nyní masově digitalizuje, to je pouze první krok k budoucímu zpracování. To umožní zabývat se tématy dosud možná těžko myslitelnými,“ myslí si ředitel Klimek.

„Historik si dnes musí vybírat z nepřeberné změti informací z minulosti. Něco, čím má možnost oslovit současného čtenáře. A digitalizací se mu ta škála výrazně otevřela,“ dodává.

Celý pořad Hovory Vlastimila Ježka najdete v audiozáznamu.

autoři: Vlastimil Ježek , lup
Spustit audio