Největší průšvih je kombinace alkoholu a léků, varuje adiktoložka s specialistka na závislosti seniorů Putnová

6. leden 2025

Různé závislosti mohou především pro seniory představovat docela velké riziko. „Problém je alkohol, léky, nejhorší je ale jejich kombinace,“ tvrdí adiktoložka a specialistka na problémy seniorů Jana Putnová. „S věkem totiž klesá schopnost těla a metabolismu odbourávat alkohol a zároveň se snižuje i tolerance.“

Čtěte také

„Efekt po požití alkoholu je mnohem rychlejší než u jiných věkových skupin. U léků pak může dojít ke ztrátě přehledu, jaké jsou skutečné zdravotní potíže a co jsou už vedlejší účinky léků. A pokud užíváte léky a alkohol dohromady, to je pak ten největší průšvih,“ zdůrazňuje adiktoložka. 

Jak závislost poznáte? Jde o nervozitu a nejistotu, když nemáte léky nebo alkohol u sebe. „Nebo nervozita z toho, že se včas nedostane do obchodu, kde si lék či alkohol koupí. To rozhodně už je signál,“ odpovídá.   

Bažení a touha

„Klíčové znaky závislosti tak je bažení a touha. Ve vyšším věku je ale spíš nervozita, že se k tomu nedostanu včas. Dalším příznakem závislosti je to, že jednotlivé dávky narůstají. Když nejdřív stačila jedna nebo půl tabletky na spaní, najednou potřebuje dvě tři a dostává se mimo standardní dávky, které jsou předepisované lékařem. Tak to je další signál.“ 

Čtěte také

Dalším znakem závislosti je podle adiktoložky ztráta vztahů, aktivit a koníčků. „Užití léku, vypití alkoholu, se stává životní prioritou.“ U starších lidí je tak důležité, aby si jejich chování rodina všímala a včas začala problém řešit. 

„Když najednou vidíte nestabilitu v chůzi, nebo výpadky paměti – sice to může být projev stárnutí, ale taky to může být užíváním léků, nebo alkoholu,“ popisuje. 

„Stejně tak dobře si změnu může všimnout praktický lékař, nejlépe z výsledků krve. Dokáže totiž rozpoznat třeba nadužívání alkoholu, a tak doporučí, aby bylo vhodné něco změnit – problém je, že to ten pacient málokdy chce slyšet.“ 

Léky na spaní a mozková mlha

„Rozhodnutí je ale na samotném seniorovi, nikdo ho totiž nemůže nutit k tomu, aby přestával kouřit, nepil alkohol ani nadužíval léky. Možná ale senior zjistí, že přicházejí různé potíže, které jsou nepohodlné.

Jana Putnová, adiktoložka

Například nadužívání hypnotik, tedy léků na spaní může vést až ke stavu mozkové mlhy – člověk zapomíná a nepamatuje si různé věci. Pro vnější okolí vypadá, že nastupuje demence, ale pokud jsou to léky, myšlení bude postupně zase lepší,“ nabádá. 

„Nejde to rychle, ale postupně a pomalu. I vysazování musí být pomalé. Stejně tak může závislý na alkoholu zjistit, že když alkohol omezí, bude se mu líp spát i vstávat, bude v lepší kondici, ubudou mu potíže s trávením. A pro ženy pak určitě platí, že jejich pleť bude vypadat lépe a mladistvěji,“ dodává adiktoložka a specialistka na problémy seniorů Jana Putnová. 

Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu. Dozvíte se, jak do poradny dostat své závislé rodiče, nebo proč jsou muži víc ohroženi s odchodem do penze a i o drogově závislých těhotných ženách a mladých matkách.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související