V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné, varuje klimatolog
Snad na žádné demonstraci zemědělců nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoha farmářů likvidační, přitom právě oni nejcitelněji pociťují dopady změn klimatu. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ tvrdí klimatolog Miroslav Trnka.
Klimatická změna se projevuje i v letošní sezóně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům. Zemědělci tohle všechno vidí, zároveň se ale ocitají pod dvojitým tlakem:
Čtěte také
„Za normálních okolností by dokázali opatření na zmírnění jejích dopadů absorbovat vcelku dobře, ale ruská invaze na Ukrajinu rozkolísala agrární trhy, uvolnil se dovoz plodin z Ukrajiny i jiných částí světa. To působí jako dvojitý tlak: je zde růst nákladů a současně kolaps cen, který se neprojevuje u spotřebitelů, ale v primární výrobě je znát,“ podotýká Trnka.
Ukládejme uhlík do půdy
Připouští také, že zemědělství v celkovém objemu produkuje relativně málo emisí, zároveň v něm ale vidí velkou příležitost využít ho k ukládání uhlíku do lesů a zemědělské půdy. „Pro představu naše lesy drží takové množství uhlíku, jako je dvacetinásobek ročních celkových emisí Česka,“ upozorňuje.
„Ukládat uhlík do půdy znamená podporovat meziplodiny – a také dusík fixující rostliny – a pokrýt jimi zemědělskou půdu, aby v ní neustále byl život a nemuseli jsme ji obdělávat orbou. Jde o to, navázat uhlík na jílové minerály a uložit ho do půdy na několik desetiletí, což je doba, kterou potřebujeme k získání technologií pro zastavení změny klimatu,“ dodává.
V pěstování plodin, které by zadržely uhlík a dusík v půdě, ale mnohým zemědělským podnikům brání chybějící živočišná výroba i rigidní předpisy, které v určitých klimatických podmínkách často ani není možné dodržet.
„Největší problém je systémový, měli bychom daleko víc usilovat o to, aby zemědělci byli oceňováni za výsledek, tedy za uložený uhlík, než za to, že se chovají určitým způsobem, který jim předepíšeme. Dnes se to těžko kontroluje, ale do budoucna je to cesta,“ navrhuje Trnka s tím, že je ještě třeba zapracovat na metodách měření uhlíku v půdě.
Čtěte také
Na vysočinách mají žně
Problém je také v tom, že ne všichni zemědělci jsou změnou klimatu postiženi stejně a nemají tak nutkavou potřebu hospodaření měnit. Českomoravská vrchovina nebo jižní Čechy dnes prý zažívají vrchol své agrární produkce minimálně od 16. století, naopak Polabí a jižní Morava spíše upadají.
„Pro zemědělce ve vyšších polohách to na první pohled problém není. Bohužel naše projekce ukazují, že je to jen dočasné. Změna klimatu se nezastaví, i když budeme emise snižovat razantním způsobem. V příštích 10 až 15 letech bude zemědělství mimořádně složitý obor ve všech oblastech. Pak teprve asi dojdeme k poznání, že s tím všichni musíme něco dělat,“ konstatuje Miroslav Trnka.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Emise CO2 oteplují planetu. Smog ji sice ochlazuje, ale také působí negativně, varují vědci
Z nové studie plyne, že aerosoly ke klimatické změně přidávají další negativní efekt – dokonce i za hranicemi oblastí, ve kterých unikly, píše se časopise ScienceAdvances.
-
Houby drží v podzemí až třetinu ročního objemu světových emisí. Uhlík teče vlákny jako potrubím
Houby spojené s kořeny stromů dokážou vázat až třetinu emisí vzniklých spalováním fosilních paliv na světě za rok.
-
Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek
„Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat,“ nastiňuje autor projektu Carboneg.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.