V Číně je naprosto běžné, aby firmy špehovaly Západ, tvrdí sinolog
Prezident Spojených států amerických chce vypudit z trhu čínské firmy Huawei a ZTE. USA dlouhodobě vyčítá zmíněným podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu. S podobným varováním přišel nedávno i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost.
„Nemáme žádné důkazy... Je ale nutné se mít na pozoru před všemi telekomunikačními technologiemi,“ uvedla v pořadu Pro a proti ekonomka Ilona Švihlíková.
Podle ní byla Huawei z něčeho obviněna, ale konkrétní důkazy předloženy nebyly. „Naopak máme jasné důkazy o tom, jak americká NSA špiclovala nejen své občany, ale celosvětově... Víme také, jak funguje firma Apple. U Huawei nic takového nevíme, máme jen spoustu tvrzení."
Kdyby nějaké důkazy existovaly, byly by dávno předloženy, protože Huawei je prostě obrovský konkurent, a to je to hlavní. Tato firma v tuto chvíli patří k nejúspěšnějším firmám na světě a má značný technologický náskok. Tam je zakopaný ten pes.
Ilona Švihlíková
Ekonomka argumentovala, že státní podpora firem je běžná praxe. „Víceméně všechny západní firmy vznikaly za nějaké státní podpory... většina z nich s podporou vojensko-průmyslového komplexu... Je mylná představa, že na jedné straně je čistý a volný trh, kde stát nikdy neintervenoval, a pak je Čína.“
„Nemám informace, že by firma Huawei kradla technologie. Má více patentů než kdokoliv jiný a věnuje na to obrovské prostředky,“ dodala Ilona Švihlíková.
Čína dotuje Huawei, aby pronikla na Západ
„Opatrnost je na místě především v kritické infrastruktuře. Firma Huawei je napojena na čínskou vládu a bezpečnostní složky už od svého vzniku,“ upozornil sinolog Filip Jirouš.
Ten uznal, že jde částečně i o politikum. „Probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou. Ale tato kritika a varování přicházejí už řadu let... Problém je, že čínské zákony jsou nastaveny tak, že každý jednotlivec nebo firma musí spolupracovat z bezpečnostními složkami země. V Číně je naprosto legální, aby čínská korporace špehovala na Západě.“
Technologie Huawei jsou jedny z nekvalitnějších a rozhodně jsou nejlevnější. Ale to proto, že spoustu know-how s velkou pravděpodobností zkopírovali, ukradli a o tom máme důkazy. Ještě důležitější je, že Čína jako stát velmi dotuje tuto společnost, aby pronikla do zahraničí, takže jde i o dumping.
Filip Jirouš
Sinolog souhlasí, že i americké firmy vznikaly za státní a vojenské podpory. „Ale máme případy, kdy Google nebo Apple odmítli spolupracovat s americkými bezpečnostními složkami, což v Číně prakticky nejde. Na příkladu kauzy firmy CEFC jsme viděli, jak rychle můžete zmizet v momentě, kdy se znelíbíte režimu.“
„I v tak velké firmě jako Huawei může čínský režim ze dne na den vyměnit celé její vedení a v podstatě ji zestátnit,“ vysvětlil Filip Jirouš.
Související
-
Před čínskou společností Huawei varoval Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Proč Google ukončil vývoj cenzurovaného vyhledávače pro Čínu? O chování e-shopu, který sám od sebe naúčtuje zákazníkům také zboží, které nechtějí. Připravil David Slížek
-
Speciál: Výrobky Huawei jako bezpečnostní hrozba?
Vláda i někerá ministerstva se začaly zbavovat mobilů od Huawei, protože podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představují bezpečnostní hrozbu.
-
Spojené státy se válkou s Huawei snaží zbrzdit čínský vzestup, tvrdí ekonom Sachs
Huawei se logicky nabízí jako jeden z hlavních cílů Trumpovy administrativy ve snaze zpomalit nebo zastavit čínský vstup do některých technologických oblastí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.