V Česku má hodně lidí „papír“, že umí první pomoc. V krizi by to ale nedali, říká lektor zážitkových kurzů Koudela
„V první pomoci nejsou nejhorší mýty, jak se vyndává zapadlý jazyk nebo co máte udělat s někým, kdo je v bezvědomí. Nejnebezpečnější jsou ty, jak se má učit první pomoc. A když takový kurz absolvujete, tak jediné, co dostanete, je falešný pocit, že už ji umíte,“ říká lektor a zakladatel PrPom Zážitkové kurzy první pomoci Ondřej Koudela.
„Právě tyto mýty o učení nám stojí v cestě v tom, abychom ze sebe udělali společnost, kde, když má jeden zdravotní problém, druhý ví, co má dělat a pomůže mu až do příjezdu záchranky. A tam teď jako společnost určitě nejsme,“ dodává v pořadu Hovory.
Čtěte také
Aby byl kurz první pomoci skutečně efektivní, měl by trvat minimálně šest hodin, aby si lidé vyzkoušeli, jak se zachovat v různých situacích, zdůrazňuje.
„Také bych chtěl, aby tam vždy byl navíc lektor, který je schopný postarat se i o krizového účastníka. Přál bych si, aby stejně probíhaly kurzy v autoškolách, ve firmách, ve školách,“ pokračuje.
„Po světě chodí strašně moc lidí, kteří sice mají papír, že se naučili první pomoc, ale není to pravda. Je to jenom papír a reálná kompetence jim nebyla doručena.“
Rukavice a hlava na svém místě
Nezákladnějším pomocníkem každého zachránce poskytujícího první pomoc jsou podle lektora překvapivě rukavice.
Čtěte také
„To je ten nejzákladnější pomocník, který člověku pomůže uspět v situaci, kdy dává první pomoc – ale není to ten nejdůležitější. Nejvíc potřebujete svou hlavu, sebejistotu, povědomí a schopnost pracovat s vlastním stresem – a až pak své ruce.“
„Pak tedy ještě mobil, aby člověk zavolal záchranku, a v tom mobilu nejlíp nainstalovanou aplikaci Záchranka,“ dodává.
Jak může intenzivní zážitek simulující situaci, kdy jde o život, podpořit naši sebejistotu? Kde má naše společnost rezervy? Odpovědi nabízí Hovory Markéty Vozkové, vysíláme v repríze.
Související
-
„Zaručených“ receptů na první pomoc při dehydrataci jsem slyšela spousty, říká dietní sestra
30 ml tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti denně - tak by měl vypadat náš každodenní pitný režim.
-
První pomoc? Ideální jsou při jejím poskytování prostitutky a děti, uvádí lékař Marek Dvořák
„Nemůžu říct, že mě případy už nestresují. Na to jsem opatrný. Nechci spadnout do rutiny. Ale tepovou frekvenci už mi to nezrychluje jako na začátku,“ říká Marek Dvořák.
-
První pomoc na ulici? Čím více je lidí, tím spíš nikdo nepomůže. Vystupte z davu, apeluje záchranář
Marek Dvořák je nejen urgentním lékařem, ale také oceňovaným influencerem. Na svém Instagramu radí, jak se správně zachovat v situacích, kdy jde o záchranu lidského života.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.